Rootsis projektid kolm aastat ette teada

Eesti ühe suurima projekteerimisettevõtte Innopolis Insneneride juhatuse liige Oivo Manninen iseloomustab Rootsi ärikeskkonda kui inertset ning tunnistab, et sealse kinnisvaraturu hinnatase on uskumatult kõrge.

Stockholmi kesklinnas 12 000 eurot ruutmeetri eest maksvad korterid näitavad sealse keskmise hinnataseme ära, kinnitab Rootsis mitmete teiste tellijate seas ka näiteks Veidekke Entreprenad AB tellimusel kortermaju projekteerinud Innopolis Inseneride juhatuse liige.

Manninen nimetab Soome ja Rootsi ärikultuuri väga erinevaks. “Kui eestlased viskavad nalja, et soomlased on aeglased, siis rootslased ei ole küll aeglased, aga sealt ei tule otsuseid,” selgitab Manninen ja toob näite naljast, milles küsitakse, mitu rootslast on vaja selleks, et otsuseid ära teha ja mille vastus kõlab: alati on ühte veel vaja.

“Kui soomlased võtavad mõtlemisaja ja siis väga konkreetselt ütlevad ei või jaa, misjärel saab nendega selgelt asja juurde minna, siis rootslaste puhul seda palli veeretatakse pikalt ja palju,” jutustab Manninen.

Samas, kui see otsus sünnib ja sind partneriks võetakse, on mõlema riigi puhul väga selge, et siis sinuga ka arvestatakse ja seda ka järgmiste projektide puhul. Näiteks toob ta välja, et Rootsis on neil projektid kuni kolm aastat ette teada.

“Me küll ei tea täpselt, mis projektid need on, aga meiega on juba neis kokku lepitud,” sõnab Manninen.

Enesestmõistetavalt on Rootsis edu saavutamiseks vajalikud veel mitmed tingimused, nagu näiteks valmisolek tööks mudelis, ilma milleta Mannineni sõnul Skandinaavias laua taha ühte projekteerimisettevõtet suure tõenäosusega ei võeta.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed