Autorid: Ehitusuudised , ehitusuudised.ee • 16. oktoober 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

HeidelbergCement kutsub panustama karjääride elurikkusesse

Foto: Julia-Maria Linna
Ehitusmaterjalide kontsern HeidelbergCement, kuhu kuulub ka Kunda Nordic Tsement, korraldab neljandat korda teadus-ja haridusasutustele võistluse Quarry Life Award. Võistlusega soovib ettevõte leida vastust küsimusele, kuidas on võimalik ära kasutada tööstuslikes karjäärides tekkivat erilist keskkonda loomade ja taimede liigirikkuse edendamiseks.

HeidelbergCement otsib bioloogia, ökoloogia ja maastikuarhitektuuri üliõpilasi ja noori teadlasi, et pakkuda võimalust arendada edasi käimasolevat tööd elurikkuse edendamisel kontserni ettevõtetes. Eestis puudutab projekt Kunda Nordic Tsemendi nelja karjääri: Ubja põlevkivikarjääri ja Aru-Lõuna lubjakivikarjääri, Toolse-Lääne lubjakivikarjääri ning  savikarjääri Mereäärne.   

Kutsudes üliõpilasi ja noori teadlasi üles osalema projektitöös, tahab HeidelbergCement laiendada teadmisi elurikkuse väärtusest karjäärides ja näidata, et maavarasid saab kaevandada loodusväärtusi säilitades.

“Me hindame kõrgelt partnerlust akadeemilise maailmaga ja teadustöid elurikkuse edendamise valdkonnas. Meile kui tööstusele on äärmisel vajalik hoida seda teemat tähelepanu keskmes. Meie kaevandustegevus ja tootmine peavad käima käsikäes keskkonnahoiu ja kestliku ühiskonna põhimõtetega,” sõnas HeidelbergCement Northern Europe’i tegevdirektor Giv Brantenberg.

“Meil on hea meel noori teadlasi oma karjääridesse kutsuda, et anda neile võimalus väikesele tükile maailmast teine ja huvitavam nägu kujundada. Tänapäeval vajab loodushoid kindlasti teaduslikku lähenemist, et õigesti hinnata kaevandamise mõju - väljakutse on see elurikkuse suurendamiseks pöörata,” lisas Meelis Einstein, Kunda Nordic Tsemendi tegevdirektor.

Lubjakivikarjäärist märgala

Eelmisel aastal võitsid Põhja-Euroopa piirkonnas võistluse tulevased bioloogid Linne Ülikoolist Rootsis. Emma Svahn, Sandra Nilsson ja Marcus Hall pakkusid lahenduse, kuidas kujundada Ölandi saarel Degerhaminis Cementale kuuluvas  lubjakivikarjääris märgala. Nende väljatöötatud lahendust saab kasutada paljudes kohtades, mis tähendab, et nad andsid uue ja praktilise kogemuse terve tööstuse heaks. Eesti tudengid Janno Lumiste, Sander Kanter, Carl-Richard Saks ja Joosep Makke Tallinna Tehnikaülikoolist saavutasid Põhja-Euroopas tubli neljanda koha oma tööga „Aru-Lõuna lubjakivikarjääri elurikkuse suurendamine korrastamise teel“.

Võistlus Quarry Life Award toimub enam kui 20 riigis Euroopas, Aafrikas ja Aasias. Üliõpilased, teadlased ja huvirühmad saavad võistlusel osaleda, esitades oma projektitaotluse ja kava 20. novembriks 2017 kodulehe www.quarrylifeaward.com kaudu. Paremad lahendused pääsevad järgmisesse vooru ja kevadel-suvel 2018 tehakse väliuuringud. 2018. aasta septembri lõpus esitavad võistlejad oma lõpparuande. 

Projekte hinnatakse esmalt piirkondlikult ja seejärel rahvusvaheliselt. Võistluse parimad saavad kuni 5000 euro suuruse preemia piirkondlikul ja kuni 30 000 euro suuruse preemia rahvusvahelisel tasandil. Võitjad tehakse teatavaks 2018. aasta sügisel autasustamistseremoonial. Piirkondlik lõputseremoonia toimub Rootsis.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785