Arenduste finantseerimise vähenemine viib hinnad tõusule?

Pangahooned
Pangahooned

Eesti pangad andsid 2015 II kvartalis eluasemete arendusprojektide finantseerimiseks 13,7 miljonit eurot. See kasvatas eluasemete arendusprojektide laenujäägi Eesti Panga andmetel 207 miljoni euro peale. Viimase aasta-pooleteise jooksul on laenukäive elamispindade arendamise sektorisse järk-järgult kasvanud. See siiski ei ole veel elamispindade arenduslaenude jääki püsivale tõusule viinud.

Edasised suundumused ei ole sedavõrd rõõmustavad. Eestis tegutsevad pangad on elamispindade arenduse finantseerimisele kriipsu peale tõmmanud või tõmbamas. See tähendab, et uute arendusprojektide jaoks laenude väljastamise sõel on muutunud eelnevate perioodide „tihedast“ praktiliselt selliseks, kus vaid üksikud suurarendajad suudavad pangast laenu välja rääkida.

Laenupakkumise vähenemine loob keskkonna, kus kõrge müügitempo tingimustes jõuab turule vähem uusi kortereid. Olemasolevate projektide jaoks on see pidu – konkurents väheneb, mis annab võimaluse sooduspakkumised lõpetada ja parimatel juhtudel isegi hakata hindu kõrgemale korrigeerima.

Laenud elamispindade arendamiseks

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed