29. oktoober 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Uus riigihangete seadus enam odavaimat hinda ei soosi

Vastavalt Euroopa Liidu direktiividele, peab Eesti muutma oma riigihangete seadust. Riigihangete seaduse muudatused on plaanis rakendada 2016. aastal. Sellega seoses püütakse avaliku sektori hankijaid panna mõtlema, et kõige madalam hind ei ole ainukriteerium võitja valiku puhul.

Eesti riik kulutas 2011. aastal riigihangetele kokku 1885 miljonit eurot, mis teeb hinnanguliselt üle 5 miljoni euro päevas, toob välja hiljutine statistika. 49% nendest moodustavad ehitushanked.

Ettevõtted ei ole ainult riigi kliendid

Riik peab mõistma, et tema käitumisest johtuvalt sõltub suuresti ettevõtete panus uutele lahendustele.

„Ainult riik ei saa olla ettevõtjatele ainukeseks kliendiks. Tellimus või hange peaks olema selliselt korraldatud, et päeva lõpus suudab ettevõte oma tooteid ja teenuseid edukalt eksportida,“ ütles Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi innovatsioonitalituse juhataja Marika Popp eile Aktuaalsele Kaamerale.

Juba varasemalt on ehitusuudistes riigihangete puhul avaldatud arvamust, et probleem seisneb sügav mõtteviis, et odavaim hind on ainulahendus. Senine Eesti kogemus on näidanud, et odav hind tähendab tihti madalat kvalifikatsiooni nii hankija kui ka pakkuja puhul, mis eskaleerub mittekvaliteetse tulemusega. Muu maailm on ses osas juba oma mõttemaailma muutnud.

 „Juhtide kompetentsus ja juhtide riskialtisus peab kasvama ning samuti me peame koolitama ja andma selgemaid juhiseid,“ ütles Rahandusministeeriumi halduspoliitika asekantsler Agris Peedu Aktuaalsele Kaamerale.

MKM-i sõnul võiks riik toetada innovatsiooni läbi hangete eelkõige just ehitus- ja tervishoiusektoris.

Kuidas plaanitakse uut mõttviisi edukalt ellu viia, saab teada 4. ja 5. detsembril toimuval konverentsil Eesti Ehituskonverents 2013.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785