Euroopa kinnisvaraturg stabiliseerumas

DTZ Researchi andmetel on Euroopa Liidu riikide investeeringute maht 2011. aastal olnud stabiilselt kvartalis 24–26 miljardit eurot. Peamisteks investeeringute sihtkohtadeks olid Inglismaa, Prantsusmaa ja Saksamaa.

Selle aasta kolme kvartali investeeringute kogumaht oli kokku ligemale 77 miljardit eurot, mis ületas ainult natukene eelmise aasta kahe viimase kvartali tulemusi, kirjutab DTZ Kinnisvaraeksperdi maakler Gert Rahnel. 

Investeeringute maht on sel aastal vähenenud, kuid olukord on turul stabiliseerumas. Suuremad investeeringud tehti büroo-kaubanduspindade ning segakasutusega äripindade sektoris. Büroo- ning kaubanduspindade sektori investeeringud moodustasid kolm neljandikku turul toimunud tehingutest.

Suvist statistikat vaadates on enim suuremahulisi ostu-müügitehinguid toimunud segaprojektide, kaubanduskeskuste ja büroohoonetega.  Tehingute maksumus jääb suurusjärku 100–346 miljonit eurot.

Peamisteks investeeringute sihtkohtadeks olid Inglismaa, Prantsusmaa ja Saksamaa. Lisaks oli ka Itaalia päritolu investorite aktiivsus märkimisväärne. Mingeid kindlaid riike, mille vastu üleloomulikku huvi tuntakse, tehingustatistika ei ilmutanud.

Kinnisvarasse investeerivate fondide huvid on fokuseeritud vastavalt emariigi ärikultuuri omanäolisusele. Lähim tulevik on ebaselge, kuid kapitali väärtuse säilitamiseks leidub investeerijaid, kes paigutavad oma kapitali rahandus- ja majanduskriiside eest natukenegi stabiilsemasse keskkonda, kinnisvarasse.

Huvi tuntakse suurarenduste vastu, mille teostusaeg on 2–3 aastat. Pikki perioode üritatakse vältida, sest tulevik on ebaselge ja projektid tahetakse valmis saada minimaalse aja ja riskiga.

Ärikinnisvaraga tegelevad fondid on huvitatud  suure tootlusega rahavooprojektidest. Enamjaolt tuntakse huvi suurlinnade äripiirkondade uute büroohoonete ja kaubanduskeskuste  vastu. Väga tähtsaks loetakse energiasäästlikust ja madalaid halduskulusid.

Euroopa riikide kinnisvarainvesteeringute kogumaht mld eurodes
2010 III kv2010 IV kv2011 I kv2011 II kv2011 III kv
Inglismaa9,45114,97,8658,3587,122
Saksamaa3,925,8355,155,395,72
Prantsusmaa2,6024,9372,0213,0663,656
Itaalia0,7811,942,250,4872,393
Rootsi1,0853,5921,5462,4521,675
Tšehhi0,0410,2740,580,1630,882
Poola0,6680,5920,6760,3440,853
Hispaania0,9820,7890,4861,3080,826
Venemaa0,531,510,2010,570,521
Holland1,2941,7261,7530,6520,469
Norra0,5781,2510,681,4530,461
Belgia0,340,5070,4290,4670,355
Soome0,1020,370,2350,6650,07
Ungari0,08100,2050,030,023
Rumeenia0,0040,2020,190,0240,007
Iirimaa0,0780,0230,1240,020,003
teised0,3580,240,2371,1230,626
kokku Euroopa22,938,724,626,625,7
Allikas: DTZ Research

Osale arutelus

  • Gert Rahnel

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ermeesia otsib ENERGIATÕHUSUSE SPETSIALISTI

M-Partner HR OÜ

22. september 2017

Merko otsib SEKUNDAAROSA PROJEKTEERIJAT

Merko Ehitus Eesti AS

29. september 2017

Ehituse erilehed