Tartlased vahetavad kalli linnakorteri remontivajava maja vastu

Ober-Hausi Kinnisvara AS analüütiku Rain Rätti sõnul on viimaste kuude jooksul märgata Tartus trendi, et müüakse kõrgete kommunaalkuludega korter, et osta linnalähedane remontivajav eramu või aastaringselt kasutatav suvila.

Võrreldes eelmise aasta kevadega on Tartus korteritehingute arv, rahaline maht ja pinnaühiku hind mõõdukas tõusutrendis. Samas on alates käesoleva aasta algusest kasvanud müügipakkumiste hulk, kuigi korterite pakkumishindades viimase aasta jooksul olulist muutust ei ole.

Sarnaselt eramute ja kruntide turuga jätkub korterite hindade diferentseerumine täpsemast asukohast ja kvaliteedist lähtuvalt.

Keskmise tehingu- ja pinnaühiku hinnatõusu põhjuseks on eelkõige tehingud hinnatud asukohas paiknevate heas korras objektidega. Tartu korteriturul ei soovita üldjuhul osta halvas seisukorras ja olulisi investeeringuid nõudvaid elamispindu. Pakkumiste hulka on lähiperspektiivis suurendamas taas mitmed planeeritavad uute korterite arendusprojektid.

Vastupidiselt üldisele arvamusele ei ole vähemalt reaalsete tehingute baasil käesoleva aasta kevadel välismaalaste osakaal Tartu korteriturul kasvanud.

Varasemast enam on eelkõige Tartu kesklinnas ostjate jaoks oluliseks muutunud kindla parkimiskoha olemasolu korteri juures.

Tartu kesklinna piirkonnas on enamik tehinguid toimunud hinnavahemikus 800 – 1 300 €/m², äärelinnas 550 – 750 €/m².

Kuna üldine korteriturg sõltub siiski kohalikust tarbijast ja ostujõust, siis pakkusid potentsiaalsetele ostjatele huvi eelkõige odavama hinnaklassi korterid kesklinna läheduses, kuid märkimisväärne on endiselt huvi ka keskmisest oluliselt kallimate eksklusiivsete kesklinna korterite vastu.

Seoses euro tulekuga kasvasid paljude müüjate lootused sooritada tehing käesoleva aasta esimesel poolel oluliselt kõrgema hinnaga kui sügisel, kuid potentsiaalsed ostjad ei ole hinnatõusuga kaasa läinud ning enne tehingu sooritamist soovitakse järjest rohkem konsulteerida kinnisvaraturgu tundvate spetsialistidega.

Käesoleval aastal võivad eluasemeturgu hakata oluliselt mõjutama intressi- ja eluaseme sundkulutuste tõus.

 

Osale arutelus

  • Rain Rätt

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed