Indeks: äripind tahab kallineda

Kinnisvaramulli indeksi komponentidest näitas aprillis tõusutahet ärihoonete hind, kuid elamute ja tootmishoonete hinnakomponendid sootuks langesid. Samuti tõusid aprillis oluliselt hoonestamata elamumaa tehinguhinnad.

Kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnivara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal. Indeks on aasta esimese nelja kuu jooksul pisut langenud ning näitab aprilli kohta 53,3 punkti taset, mis on veerand protsenti eelmisest kuust madalamal.

Eelmise aasta lõpp tõstis indeksi väärtust, seda tõenäoliselt positiivse euro-ootuse tõttu. Aasta alguse seisak kinnisvaratehingutes aga kainestas turuosalisi ning selgus, et oodatud hinnatõus jäi olemata. See on omakorda Kinnisvaramulli indeksi tõusu vaos hoidnud.

Tagasiside turult indikeerib et ärikinnisvara turg on teravalt diferentseerumas. Edukad on vaid täpselt positsioneeritud projektid, mis pakuvad klientidele piisavat lisaväärtust. Tehingud hoonestamata elamumaaga peegeldavad  turuosaliste optimismi tulevikuarengute osas.

Aprilli üksikud kallid korteritehingud ei pääsenud indeksi korterite allindeksit mõjutama, sest tulemuse objektiivsuse huvides on äärmuslikud tehingud arvutustest välja jäetud.

NUMBER
6,9% põhjast kerkis Kinnisvaramulli indeks tänaseks

MIS ON MIS
Kinnisvaramulli indeks
- näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust.
- arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, aluseks andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta.
- indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.
- turu põhi oli mullu juunis, mil indeks näitas 49,8 punkti - elamispindade turg pealinnas siis juba taastus, kuid äripindade ja maa turg alles põhja kompimas.

Osale arutelus

  • Urmas Laur

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

september 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed