Korteriühistu: bürokraatia toetuste saamiseks päris suur 

Tallinnas A. Lauteri 8 asuva korteriühistu juhatuse liikme Jevgenia Platonova sõnul on maja uuenduseks toetusi piisavalt, ent bürokraatia on suur.

Korteriühistu on just kätte saanud soodusintressiga renoveerimislaenu ja KredExilt renoveerimistoetuse. Ühistu juhatuse liige Jevgenia Platonova ütleb seepeale, et maja uuendamiseks on piisavalt toetusi. Hoovide korrastamise võimalusi ei oska ta hinnata, kuna pole sellist toetust Tallinna linnalt veel taotlenud. “Olen uurinud, milliseid dokumente peab kohalikule omavalitsusele esitama, ja leian, et bürokraatia on päris suur,” tunnistab ta.

Platonova sõnul tekib aeg-ajalt kääre KredExi seatud tingimuste ja omavalitsuse nõudmiste vahel. Kui KredEx ütleb, et renoveerige ja soojustage maja, siis Tallinna linnaplaneerimisamet teiselt poolt keelab maja soojustada, väidab Platonova.

Nende maja on ehitatud 1959. aastal ja kaetud terrasiitkrohviga. Majal on karniisid ja muud arhitektuursed detailid. Nii kirjutatigi linnaplaneerimisametis projekteerimistingimustesse, et maja kuulub stalinistliku klassitsismi epohhi ja seda soojustada ei tohi. “Ilmselt kardeti, et kleebime kõik karniisid vahtplastiga ja rikume maja ilme,” leiab Jevgenia Paltonova.

Nii tuligi välja, et maja tarbeks oleks võinud taotleda 25% ulatuses toetust, aga saab ainult 15%, kuna KredExi nõutavaid energiasäästunumbreid pole võimalik saavutada. “Aga hea, et toetusi üldse antakse. Mõni aeg polnud sedagi,” on naine kokkuvõttes rahul.

Ka Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi kinnitab, et praegu on parim aeg kortermajade komplekseks renoveerimiseks. “Kahtlemata on toetuse saamise võimalusi praegu rohkem kui kümme aastat tagasi. Seega võiksid kõik ühistu liikmed renoveerimise alustamist aktiivselt toetada,” leiab ta.

Suuremat tähelepanu­ kutsub Mardi pöörama energia­audititele. KredExi tellimusel korraldatud uuringus selgus, et vaid veidi rohkem kui neljandikus korterelamutes on läbimõeldud renoveerimise aluseks energiaaudit. “Maja üldseisukorra hindamiseks on energiaaudit hädavajalik,” kinnitab Mardi.
Pealegi on korteriühistutel võimalik KredExist energiaauditi ja ehitusprojekti toetust taotleda kuni 50% ulatuses.

Parimad tingimused korterelamute korrastamiseks on loodud Tallinnas, kus omavalitsus jagab toetusi nii hoovide kui ka fassaadide korrastamiseks, samuti energiamärgise taotlemiseks ja koolituseks. Ka Tartu ja Pärnu elanikel on olnud paremaid aegu, kui sealsed linnavalitsused toetasid parkimiskohtade ja jäätmejaamade rajamist või korraldasid kampaaniaid hoovide korrastamiseks. Tänavu neid toetusi ei jagata.

Kuna omavalitsused eriti heldelt enam korteriühistutele raha ei jaga, siis seda enam on põhjust pöörduda KredExi poole, kus korteriühistutele pakutavad võimalused on üpris soodsaks muutunud. Kombineerides omavahel toetused ja sooduslaenu, pakub riik KredExi eluasemedivisjoni juhi Mirja Adleri kinnitusel praegu läbi aegade parimaid finantseerimistingimusi korterelamute küttekulude kokkuhoiuks ja hea sisekliima tagamiseks.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

september 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed