Tõnu Kull: peatöövõtu marginaalid peavad tõusma

Ehitajate julgus välisturgudel tööd otsida survestab hinda ka Eestis. ASi Maru Ehitus juhatuse esimehe Tõnu Kulli sõnul on aru saadud, et hinnatõus on toimunud ja jätkub edasi.

Viimase aasta suurimaks muutuseks peab Kull materjalitootjate ja alltöövõtjate edukat läbimurret eksportturgudele, peamiselt Põhjamaadesse. „Arvestades sealset hinnataset ning kriisiajal koomale tõmmatud võimsusi, on see kaasa toonud kiire sisendhindade tõusu Eesti ehitusturul. Seda on paljud koduturul tegutsevad peatöövõtjad ning tellijad ka valusalt kogenud,“ rääkis ta ja lisas, et ehkki alapakkumisi tehakse vast harvem kui aasta eest, on peatöövõtu marginaalid endiselt liialt madalad ning peavad tõusma.

„Viimastel kuudel on toimunud märgatav elavnemine tellijate poolel. Eratellijatel ja pankadel on kriis veel värskelt meeles ning investeerimisotsustega kuni viimase ajani ei kiirustatud. Nüüd on aru saadud, et hinnatõus on toimunud ja jätkub tõenäoliselt edasi,“ sõnas  Kull.

Masu mõju positiivse poole pealt tõdeb Kull, et ehitusturul on taas hinda läinud teenuse kiirus, professionaalsus ja kuluefektiivsus kõigis ehitusetappides: alates
projekteerimisest kuni ehitise valmimise ja kasutuskuludeni.

"Ehitusettevõtetel on aeg taas fookust koomale sättida, sest vahepealsel mõõnaperioodil prooviti tegeleda kõigega," rääkis ta. Nüüd tuleb tema arvates arendada eelkõige neid valdkondi, mida kõige paremini osatakse ja kui ressurssi üle jääb, siis laieneda uutesse valdkondadesse ja turgudele. "Peaasi, et säiliks talupoja mõistus ja liigkiire kasv kõiki jälle pilvedesse ei viiks," märkis. Kull

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed