Otsa: linnaplaneerimisse tuleb kaasata rahvusvahelisi spetsialiste

Hea elukeskkonna loomiseks peaksime vältima monofunktsionaalsete piirkondade teket ning kaasama linnaplaneerimisse rahvusvahelisi tipparhitekte, rääkis ehitaja-visionäär Jaanus Otsa.

„Eesti puhul on  oluline, et meil on palju väga tugevaid külgi ja võimalusi. Edaspidi oleks tark luua head elukeskkonda ja linnaruumi planeeringuid,“ lausus Otsa kinnisvarakonverentsil „Kuhu liigub Eesti kinnisvaraturg?”.

Kuna kinnisvaraarendajad maksimeerivad oma kasumit, siis ei ole Otsa arvates mõistlik jätta linnaruumi arengut ainult turumehhanismi hooleks. „Näiteks on Raekoja platist 3 kilomeetri kaugusel asunud lihakombinaat ja mere ääres paiknenud masinatööstus asendunud plekist kaubahallidega,“ tõi Otsa näiteid ümbruskonnaga mittesobivatest hoonetest.

Põhjus on visionääri sõnul see, et enamik Eesti tänastest arhitektidest said hariduse NSV Liidu ajal, mil linnaruumi planeerimises polnud võimalik osaleda. Tulemuseks on unikaalne kombinatsioon metropoli puudustustest, kus liikumine võtab palju aega, ja väikelinna probleemist, et ei olegi kuhugi minna

„Ideaalne oleks, kui suudaksime ükskõik mis linnas teha endale selgeks lähteülesande, kuhu me tahame jõuda. Ainuõige tee oleks välja kuulutada rahvusvaheline konkurss, mis tagab kõrge taseme,“ kinnitas Otsa maailma tipparhitektide kaasamise vajalikkust linnaplaneerimisse. 

Noored inimesed hakkavad tema meelest paratamatult valima, kus on mõnusam elada. Seega peaks täna tehtav üldplaneering lähtuma tulevikuvajadustest, mitte minevikust.

„Hea elukeskkonna loomiseks peaksime vältima monofunktsionaalsete piirkondade teket. Ma arvan, et tööstuspiirkonnas peaks olema ka vabaajaveetmise vorme, selleks et inimesed saaksid käia kohvikus, juuksuris ja jõusaalis näiteks,“ kirjeldas Otsa.

Lasnamäele ja Mustamäele kunagi ka planeeriti neid võimalusi, kuid kõik jäi ehitamata. „Inimesed istuvad hommikul transporti ja sõidavad tööle ja õhtul sõidavad magama. Normaalsetes linnades on nii, et 80 protsenti oma asjadest saab ühes piirkonnas aetud,“ rääkis Otsa meie linnade miinustest.

Õnneks on aga Otsa sõnul Tallinna kesklinn valdavalt välja ehitamata. Me ei ole midagi ära rikkunud ning taburet seisab kolmel jalal - kinnisvaraarendajad, riik ja inimesed. „Meil on demokraatliku riigina võimalik saavutada edu, sest paljud linnad on ehitatud diktatuuri raames, näiteks Peterburg ja Pariis,“ sõnas Otsa.

Täna käib võistlus selle peale, millised elukeskkonnad on paremad, lisas ta.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed