Kinnisvara hind jätkab vaikset tõusu

Seven Real Estate Advisors koostatav Kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnivara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal. Indeks jätkas veebruaris tõusu ning pürgis 54,8 punktile, mis on aastatagusest napid 0,2% kõrgemal.

Kuine 1protsendiline hinnatõus peegeldab turu jätkuvaid positiivseid arenguid. Samas teeb ettevaatlikuks kinnisvaratehingute arvu aeglane kasv. Oleme arvamusel et just tehinguaktiivsuse stabiilne tõus loob eeldused kinnisvara väärtuse kasvule pikemas perspektiivis.

Indeksi koosseisus olulist osa omav korterite komponent jäi sel kuul pea muutumatuks. Hoonestatud maa tehinguhindadest mõjutas indeksit tõususuunas elamutega tehtud tehingute kallinemine. Tehingud hoonestamata maaga mõjutasid indeksi liikumist pigem negatiivses suunas.

Indeksi vaikse positiivse liikumise kõrval on langust näidanud kinnisvaratehingute arv. Veebruaris tehti maa-ameti andmetel Eestis kokku 2600 kinnisvaratehingut, mis on aastatagusest 8% vähem. Eelnevatel kuudel on tehingute arv siiski valdavalt kasvu näidanud.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors'i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Osale arutelus

  • Urmas Laur

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

september 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed