Miks investeerida maja projekti?

Majaehitaja.ee juhataja Eno Pappel kirjutab, et tellija peaks ehitaja valimiseks saama valmis sellises mahus projekti, mis võimaldaks võrreldavaid hinnapakkumisi küsida. Ideaalis võiks valmis olla dokumendid põhiprojekti mahus.

Kuna tänane seadusandlus lubab oma maja alustada sisuliselt eskiisprojektiga siis paljude tellijate jaoks tundub see olevat piisav ning just seetõttu keskendutakse peamiselt ruumiplaanile. Kuid maja projekt ei ole kaugeltki ainult hea ruumiplaan.

Sageli küsitakse hinnapakkumisi ilma eritööde infota: elektri,  valgustuse, vee-, kütte- ja ventilatsiooni projektita. Samuti pole sageli lõikeid ja sõlmi konstruktiivse projekti kohta või siis puuduvad avatäidete spetsifikatsioonid.

Arusaadavalt soovib ehitaja täpsustada erinevaid detaile, sest need kõik mõjutavad ehitustööde hinda. Ning sageli paljud ehitajad loobuvadki hinnapakkumiste tegemisest, sest on näha, et sellise pakkumise tegemine toob ehitajale hulga lisatööd täpsustuste küsimisega ning kaob ka hinnapakkumiste võrreldavus. See tähendab, et need ehitusfirmad, kes küsivad täpsustavaid küsimusi ja viivad täiendused hinnapakkumisse, on kokkuvõttes kallimad, kui need, kes jätavad täpsustused tegemata.

Tellijal on küll alati võimalus pidevalt jagada täpsustuste infot ka kõigile pakkujatele, kuid kuna see on tellijale tülikas ja aeganõudev, siis sageli seda ei tehta. Lastakse ehitajal ise pakkuda lahendus, kuna tellijal endal puudub vastav kompetents.

Praegu valib tellija ehitajat peamiselt hinna järgi. Tulemuseks olukord, kus koostööd üritatakse selliste firmadega, mille hinnatase on hea, kuid mis enamasti ei sisalda kõiki vajalikke töid. Kokkuvõttes kipub tellijale maja ehitus sellise ehitusfirmaga kallimaks kujunema, sest tööde käigus sundvalikuna juurde tellitavad lisatööd on reeglina alati kallimad.

Seega tellija peamiseks ülesandeks on hinnaküsimise ajaks valmis saada sellises mahus projekt, mis võimaldaks võrreldavaid hinnapakkumisi küsida. Ideaalis võiks valmis olla dokumendid põhiprojekti mahus.

Usun, et pole kaugel ka see aeg, kus seadusandja teeb korrektiive ja nõuab ka eramaja ehitamiseks tulevikus põhiprojekti mahus projektdokumentatsiooni. See samm aitaks vältida probleeme, mis praegu ehitamisega kaasas käivad ning ehituskvaliteeti kokkuvõttes tõsta. 

 

Osale arutelus

  • Eno Pappel

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed