Ober-Haus: eufoorias võib vindi kergesti üle keerata

Ober-Hausi Kinnisvara analüütik Rain Rätt ei välista, et euro-eufoorias ja kinnisvara arendusriske valesti hinnates keeratakse vint uusarendustega üle nagu mõned aastad tagasi.

Järgneb intervjuu Rain Rättiga.

Tallinna korterite keskmine hind ja üüriturg?
Esialgsetel andmetel on võrreldes eelmise aasta detsembriga korterite pinnaühiku mediaanhind tõusnud 8%. Statistilist hinnataset hoiavad hinnatud asukohas, keskmisest parema kvaliteediga objektide tehingud. Lähikuude jooksul hakkavad üüriturgu mõjutama kommunaalkulud. Üürikorterite turul jätkub hindade diferentseerumine. Tõenäoliselt näeme 2011. aastal üürihindade 10-20% tõusu.
Arvatavasti tekib Eesti suuremates linnades lähiaastail üüriturg, mis on mõistliku tootlusega ja sarnase õigusruumiga nagu näiteks Skandinaavias.

Kuidas mõjutab kinnisvaraturgu euro käibeletulek?
Otsest põhjust, mis peaks euro saabumisel kinnisvarahinnad tõusma, ei ole. Tööpuudus on kõrge, erasektoril kõrge laenukoormus ning madal tootlikkus. Euro tulekul peaks eelkõige kinnisvaraturu aluseks olev laenuturg stabiliseeruma ja intressitase veidi alanema, kuid samas näeme tõenäoliselt sel aastal enamiku kinnisvaralaenudega seotud Euribori tõusu. Eurost enam mõjutab kinnisvaraturgu demograafiline situatsioon ja krediidipoliitika.
Aasta alguses võib ostu-müügitehingute arv järsult väheneda, kuna oluline osa ostjatest on viimastel kuudel ostuotsuse teinud mõjutatuna euro käibeletulekust, samas soovivad paljud jälle müüa pärast euro saabumist. Kindlasti üritavad ka müüjad sellel aastal kinnisvaraturul hindu kergitada.

Mis toimub uute arendusprojektidega?
Eelkõige Tallinnas valitseva üldise korterituru positiivse fooni taustal on järsult suurenenud uute projektide arendus. Esialgu on paljudele arendajatele takistuseks liiga kallid sisendid, näiteks buumi ajal ostetud maa, mis ei võimalda pakkuda konkurentsivõimelise hinnaga tooteid.
Lisaks on Tallinnas müügis sadu kinnisvarabuumi ajal spekulatiivsel eesmärgil ostetud kortereid, mida omanikud ei soovi müüa alla soetamishinna, kuid uued projektid tulevad reeglina müüki soodsamate hindadega. Mitmetel arendajatel on müümata buumi ajal ehitatud objekte, teiste arendajate objektidega tegeleb pankrotihaldur, kolmandad arendajad, kes suutsid buumival turul eufooriat talitseda ja riske hinnata, valmistuvad aga uueks tõusuks.
Võimalik, et euro-ootuse eufoorias ja kinnisvara arendusriske valesti hinnates, keeratakse jällegi vint üle nagu mõned aastad tagasi.

Mis juhtub hinna-kvaliteedi suhtega?
Korterelamute hinnad tõusevad 10-15%. Sarnane tõus toimub tõenäoliselt ka tänavu. Kuna praegusel potentsiaalsel ostjal on kõrgendatud ootused kvaliteedile, siis selles järeleandmisi ei tehta.

Kas saabub oodatud positiivne pööre ärikinnisvaraturul?
Positiivne pööre ärikinnisvaras toimus juba aastal 2010. Suuremates kaubakeskustes vakantsust pole. Samas on mujal asuvatel pindadel endiselt vakantsus suurenemas ja jätkub surve üürihindadele.Tallinna A-klassi büroopindadel taastus nõudlus aasta teisel poolel. Tõenäoliselt alustatakse 2011. aastal mõne uue büroohoone ehitamist.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

september 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed