Lemminkäinen: Eestit ähvardab uus "suhkrutrahv"

Ebakorrektselt läbiviidud teehange võib Eestile kaasa tuua nn suhkrutrahvi suurusjärgus karistuse, ütles Lemminkäinen Eesti ASi juhataja Sven Pertens.

Tema kinnitusel on Aruvalla-Kose teehankevaidlus jõudnud absurdsesse olukorda, kus neljast ettevõttest koosnev konsortsiumiga, mille maanteeamet on algselt võitjaks kuulutanud, ei sõlmita töö teostamise lepingut. "Põhjuseks uskumatuna kõlav asjaolu – konsortsium pole eksinud ühegi reegli vastu ning on pakkunud soodsaimat hinda," märkis ta.

Vaidluse sisu on Pertensi ütlusel väga lihtne. "Nordecon Infra on hankeprotsessi alguses esitanud pakkumise, mis eiras maanteeameti esitatud nõudmist. Nimelt pidi kahte sõidusuunda jagama lai eraldusriba, tingimus oli ühemõtteliselt sõnastatud selliselt, et see läbirääkimiste alla ei kuulu. Kõik pakkujad, välja arvatud Nordecon Infra, esitasid vastava pakkumise. Vea tõttu tulnuks toonane Nordecon Infra pakkumine tunnistada nõuetele mittevastavaks," rääkis Pertens.

Maanteeamet muutis aga esialgset seisukohta ning algas pikk juriidiline vaidlus.  "Tänaseks päevaks päädib see olukorraga, kus Lemminkäinen Eesti juhitav konsortsium, mis on igal sammul esitanud dokumente täpselt maanteameti nõuetele vastavalt ning pakkunud odavaimat hinda, on lepingust ilma jäämas. Põhjuseks kitsa eraldusriba pakkumine kahe sõidusuuna vahele – tingimus, mille täitmist Maanteeamet teises etapis ise soovis," selgitas Pertens.

Nordecon Infra pressile edastatud väited, nagu oleks vaid tema tohtinud hankemenetluses pakkuda kitsast tee eraldusriba, on Pertensi kinnitusel algusest peale väärad. Nimelt ei olnud sellise kitsa eraldusriba pakkumine hankedokumentide kohaselt algselt kellelegi lubatud.

"Kui peaks rakenduma kõige kummalisem stsenaarium, et leping sõlmitakse ikkagi Nordecon Infraga, kuid kohtuvaidluse tulemusena selgub hiljem, et hankeprotsessis on tehtud vigu, siis võib Euroopa Liit tee-ehituseks mõeldud abiraha tagasi kutsuda, mis sisuliselt tähendab suhkrutrahvi suurusjärgus väljaminekut Eesti maksumaksjate taskust," sõnas Pertens.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

november 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed