Pindi indeks juulis -4,8%

Pindi indeks langes juulis 4,8%, andes linnade tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 11051,6 krooni ruutmeetri kohta, selgub Pindi Kinnisvara turuülevaatest.

Juunis oli antud suurus korrigeeritud andmetel 11 606,7 kr/m². Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses 49,5 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (9 766,4 kr/m²) on Pindi Indeks 11,7 protsendi võrra kõrgemal.

Kinnistuma hakkab trend, et Eesti kinnisvaraturg on W-kujulises taastusfaasis. Hetkel leiab aset teine, oluliselt mõõdukam languslaine, mis on vahepealse hinnatõusu sisuliselt nullinud.

Kui uute ja väga heas seisukorras varade hinnad on isegi kerges tõusutrendis, siis tugeva ülepakkumisega kehvemas seisukorras varade omanikud on sunnitud hindu jätkuvalt allapoole korrigeerima, mis ongi languse põhjuseks.

Kui juunis tehti antud linnades 760 korteriomandi tehingut, siis juuli jäi tehinguaktiivsus ligilähedase 716 tehingule, võrreldes käesoleva aasta algusega ning eelmise aasta sama perioodiga on tehinguaktiivsus kasvanud ligi 30%.

Viimase paari aasta korteriomandite tehingute arv antud linnades on olnud pea 700 tehingut kuus.

Juulis jäi tarbijate kindlustunde indikaator -3-le, korrates juuni tulemust. Tarbijate kindlustunde indikaator on tõusnud viimase 3 aasta kõrgeimale tasemele.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi kuueaastase ajaloo.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

november 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed