12. aprill 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ehitussektor maksab europüüdlustel suurimat lõivu

“Vaevalt keegi Eesti ehitusmaterjalitootjatest saab küsimusele, kuidas teil praegu läheb, vastata, et hästi,” arvab ASi Betoonimeister juhataja Kalle Suitslepp.

“Meie vastus oleks, et raskelt. Samas tegid peaaegu kõik turuosalised aastatel 2005–2007 väga suuri investeeringuid,” lisas ta.  Suitslepa sõnul on kaubabetoon kahjuks selline kaup, mida ka parima tahtmise juures ei õnnestu eksportida.

“Praegu on Eestis kokku tootmisvõimsusi palju rohkem kui turul nõudlust, seega töötavad tehased alakoormusega. Kahjuks ei ole ka lähiturgudel pilt oluliselt parem – see takistab realiseerida praegu üleliigseks osutunud põhivarasid väljaspool Eestit. Ehitusmasinate turg kiratseb,” lisas ta.

Kõige suuremat lõivu on Eesti europüüdlustel maksnud Suitslepa arvates just ehitus- ja ehitusmaterjalisektor, kuna kinnisvara- ja laenukriisi tulemusena kukkusid ära erasektori tellimused.

Suitslepa hinnangul oleks praeguses olukorras mõistlik suurendada riigitellimuste osa, paraku on euro tulekuks vajalike kriteeriumide täitmise tõttu  nende osa vähenenud. “Kaubabetooni tootjad pole erinevalt ehitussektorist terava konkurentsi tõttu ka buumiaastatel ülikasumeid teeninud – kasumimarginaal oli ainult 10% kandis. Nüüd hakkab headel aastatel teenitud rasvakiht otsa saama,” rääkis Suitslepp.

Kinnisvarakriisist tingitud turulangusele järgnes teravast konkurentsivõitlusest tingitud hinnasõda ning kaubabetooni hind on kukkunud pea 20%. "Tootmismaht ja hind on nagu pinge ja voolutugevus, mis on pöördvõrdelises sõltuvuses. Mahtude kasvades saab hinda langetada, aga paraku tuleb mahtude vähenemise korral hinda tõsta,” selgitas Suitslepp.

“Aga see on paraku väga raske ülesanne. Ehitusmaterjalitootjatel on ellujäämiseks kaks võimalust – kas suurendada mahtusid või tõsta hinda. Kuna kaubabetooniturul ekspordivõimalused puuduvad, siis sama mahu juurde jäädes on hinnatõus paratamatu. Siit väike vihje ehitajatele. Kiirustage – teist nii soodsat aega ehitamiseks kui praegu suure tõenäosusega enam ei tule. Eeldatavasti sel aastal mahud oluliselt ei kasva, aga hind võib tõusta küll. Tõsiselt valus teema on muidugi ka klientide maksevõime,” märkis ta.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785