Swedbank: kinnisvaraarendajad on alustanud uute elamuprojektidega

Viimastel kuudel on mitmed kinnisvara arendajad alustanud uute elamuprojektidega, sest ehitushinnad on madalad ning turg on Tallinnas näidanud esimesi stabiliseerumismärke.

Samas on tarbija veel ettevaatlik – müüki pärsib töötuse kõrge tase ning vähene usaldus tuleviku suhtes, selgitas Swedbanki kinnisvara osakonna juhataja Ero Viik panga kinnisvarateemalisel konverentsil klientidele ja arendajatele.

Ero Viigi sõnul on uusarenduste puhul ostja jaoks olulisimad asukoht ja hind. „Lisaks küsib tänane korteriostja kõrget ehituskvaliteeti, läbimõeldud terviklahendust ja energiasäästlikkust,” lisas ta.

Tallinnas on uute müügisolevate korterite arv aasta teiseks pooleks oluliselt vähenenud ning atraktiivseid pakkumisi napib. „Uued arendused jõuavad turule pigem selle aasta lõpus või järgmise aasta esimeses pooles, mistõttu võiks eeldada, et 2010 aasta pakkumine jääb pigem mõõdukale tasemele,“ märkis Viik.

Üritusel tõdeti ka, et praegune hinnatase on stabiilne ja peaks jääma samale tasemele terveks 2010. aastaks. „Kuigi turul on ootus, et müügimahud stabiliseeruvad, siis uut tõusu lähiajal oodata pole. Täna näeme me, et ostjad on eelkõige hinnatundlikud – kui hind langeb siis huvi selgelt tõuseb. Siiski on valdav arvamus, et hinnad täna enam ei lange,“ sõnas Viik, lisades, et hindade osas on viimaste kuude trend pigem tõusule, kuna pakkumist on vähe.

Viigi hinnangul leiab osa hoiustajate raha sellel aastal tee kinnisvarasse. „Üheks põhjuseks, miks me nii arvame, on see, et hoiuste intressid on aegade madalaimad ning hakatakse otsima uusi võimalusi investeerimiseks – kvaliteetne kinnisvara on üks võimalus. Ka eluasemelaenude aastakümne madalaim intress aitab kaasa,“ rääkis Viik.

Ka kinnitas Viik arendajatele, et pangad on endiselt valmis neid finantseerima, kuid sõel on varasemast tihedam ning tõusnud on omafinantseeringu määr. Eelistatumas seisus on panga pikaajalised kliendid, kellega on eelnev koostöökogemus olemas.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

november 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed