Võrdlus: milline küttesüsteem on soodsaim?

Kui palju kulub 150m² eramu kütmiseks raha, kui hoone aastane soojusenergia vajadus on 30 000kWh, kirjutab OÜ ABC Kliima direktor Priit Pärn.

Tegelikult ei ole kunagi võimalik täpselt öelda, kui palju raha ühel või teisel eramul aastas kütmiseks kulub. Kõige rohkem eksitaksegi just siis, kui hakatakse sarnaseid maju omavahel võrdlema. Selleks, et erinevaid küttesüsteeme omavahel võrrelda, peab esmalt tagama, et kõik tingimused võrdluses oleksid samad. Täiesti vabalt võib juhtuda ka nii, et eramu, kus on aastane küttekulu rahalises väärtuses väiksem, maksab tegelikult soojuse kilovatti eest rohkem, kui see, kellel on aastane küttekulu rahaliselt suurem. Lihtne näide kuidas see võimalik on, üks külmetab, teine higistab.

Sama viga tehakse alatihti ka ahjuküttega. Võrreldakse puude maksumust, kuid unustatakse ära, et ahjuküttega eramutes on tihti maja pool aega kütmata. Kui aga kasutada elektriradiaatorit või soojuspumpa samadel tingimustel, ehk siis lülitada see õhtu kell 5 sisse ja kell 12 enne magama minekut välja, siis selgub, et soojuspump on puudest tükimaad soodsam ja ega elektrikütegi enam kallis ole.

Seega – võrdle alati erinevaid kütteliike samadel tingimustel ja arvutuslikult, mitte stiilis, naised saunalaval rääkisid!
Õhusoojuspumpade aastast täpset küttekulu on üsna keeruline arvutada. See on otseses seoses hoone arhitektuuriga. Sõltub, kui palju saab soojus vabalt hoones liikuda ja kui palju on vaja lisakütet kasutada. Paljud näiteks hoiavad vaheuksed suletud ja see takistab soojuse vabaliikumist olulisel määral. Paljud jälle kütavad rohkem ahju ja taas on tulemused erinevad. Siinkohal annaks ka väikese soovituse, kütke ahju juurde vaid külmemate ilmadega, sest reeglina on õhusoojuspumba soojus veel -10°C juures ahjusoojusest odavam.

Tabeli vaatamisel peab jälgima ka seda, et kõik 150m² hooned ei tarbi aastas 30 000kWh soojusenergiat. Täna ehitatakse ka maju, mis sama suuruse juures tarbivad vaid 20 000kWh soojusenergiat. Sellisel juhul võite võrdlusmomendi saamiseks kõiki numbreid proportsionaalselt muuta. Ja jällegi väike tähelepanek, mis on siis hea, kas küttesüsteem või ehituskvaliteet, kui maja lihtsalt ei tarbigi eriti soojusenergiat? Kui mul oleks nüüd soov näidata, et just see soojuspump on parimate näitajatega, siis loomulikult paigaldan ma selle sellisesse hoonesse, kus ta lihtsalt ei saagi palju elektrit tarbida. Seega, ka soojuspumpasid tuleb alati võrrelda ühtedel ja samadel tingimustel.

Eelpool toodud põhjendusi arvestades on õhusoojuspumpadel toodud välja küttekulude vahemik, mitte konkreetne maksumus.
Küttesüsteemi liik Aastane küttekulu
Otseelekterküte 30 000kWh
Ahjuküte, kuivatatud segapuit  38 ruumimeetrit (m³)
Ahjuküte, kuivatatud kasepuit 27 ruumimeetrit (m³)
Õhusoojuspump* + elekterküte 10 0000 - 15 000kWh
Õhusoojuspump* + ahjuküte, segapuit 8 000 - 10 000kWh +  2,6-6,4m³
Õhk-vesi soojuspump** 10 500kWh
Maasoojuspump 6655kWh
 
Küttesüsteemi liik Ühiku hind
Otseelekterküte 1kWh - 1.20EEK
Ahjuküte, kuivatatud segapuit  1m³ - 500EEK
Ahjuküte, kuivatatud kasepuit 1m³ - 700EEK
Õhusoojuspump* + elekterküte 1kWh - 1.20EEK
Õhusoojuspump* + ahjuküte, segapuit 1kWh - 1.20EEK + 1m³ - 500EEK
Õhk-vesi soojuspump** 1kWh - 1.20EEK
Maasoojuspump 1kWh - 1.20EEK
 
Küttesüsteemi liik Aastane küttekulu EEK
Otseelekterküte 36 000EEK
Ahjuküte, kuivatatud segapuit  19 000EEK
Ahjuküte, kuivatatud kasepuit 18 900EEK
Õhusoojuspump* + elekterküte 12 000EEK - 18 000EEK
Õhusoojuspump* + ahjuküte, segapuit 11 300EEK - 15 200EEK
Õhk-vesi soojuspump** 12 600EEK
Maasoojuspump 7 986EEK

*Võrdluses on kasutatud inverteriga õhusoojuspumpa, mille nominaalvõimsus +7°C välistemperatuuriga on 6kW ja maksumus koos paigaldusega 23 000EEK
**Võrdluses on kasutatud õhk-vesi soojuspumpa, mille nominaalvõimsus +7°C välistemperatuuriga on 10kW ja maksumus koos paigaldustöödega on 140 000EEK.
**Õhk-vesi soojuspumba soetamisega peab olema väga tähelepanelik, sest paljude turul pakutavate seadmetega säästu ei saa.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed