Kinnisvaraturul stabiliseerumise märgid

Elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks on langenud 66,4 punkti tasemele. Aasta tagasi oli indeksi väärtuseks veel 91,8 punkti ja aastaseks indeksi languseks on 28%, kirjutab Tõnu Toompark.

Võrreldes indeksi tipphetkega aprillis 2007. a. on indeks langenud 108,6 punkti pealt kokku 39% võrra. Elamispindade ruutmeetri tipphind aprillis 2007. a. oli 22300 krooni, aasta tagasi 18850 ja momendil 13650 krooni. Elamispindade pakkumishinna langus portaalis KV.EE on üsna aeglaselt, aga siiski pidurdumas. Samas on reaalsed tehinguhinnad endiselt langenud oluliselt enam kui pakkumishinnad.

Tehinguhindade oluliselt kiiremast langusest võiks eeldada, et ka pakkumishindade langus peaks kiirenema. Pakkumishindade languse aeglustumine võib tähendada, et oleme lähitulevikus jõudmas hindade madalaimale tasemele. Pakkumishindade kõrval on oluline tähele panna, et pea samasuguses tempos on paralleelselt langemas pakkumiste arv.

Momendil on portaalis KV.EE 18539 pakkumist. Veel aasta tagasi oli neid 22207 ehk pakkumiste arv on langenud 17% võrra. Kiirenev pakkumiste arvu langus ja aeglustuv hinnalangus annavad tunnustust, et kinnisvaraturul on stabiliseerumise märke. See ei tähenda veel, et homsest peaksid hinnad raketina taas taeva suunas sööstma või tehingute tegijad ummistavad notaribürood tekitades endisaegsed nädalatepikkudes ootejärjekorrad tehingute tegemiseks.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed