10. august 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Sundmüügid suruvad hinnad madalaks

Kinnisvaraturu ülevaadetes rõõmustatakse viimastel kuudel tehingute arvu tõusu üle, sundmüükide osakaal käib tõusuteed ja mõjutab üksjagu ka elamispindade hindu. 

"Tõepoolest, kui tehingute maht jaanuaris oli Pindi indeksis, mis kajastab 17 linna tulemusi, 398 tehingut, siis juulis tõusis see 708ni," rääkis Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman. "Hinnad on sel aastal langenud tohutu kiirusega, ent kuna sundmüükide osakaal suureneb, tõmbab see keskmist hinnataset alla," iseloomustas ta praegust turgu. "Sundmüükide trend süveneb, kuna paljude töötuks jäänute koondamisraha on lõppemas ja oma osa on algaval kütteperioodil," märkis ta.

"Ostjad tajuvad väga hästi, millises soodsas turuseisus nad on ning hinnaläbirääkimised just tüüpvaradega, kus on pakkumisi tohutult, on väga agressiivsed ja müüjat nurka suruvad," märkis Sooman. Ehkki laenuhädalised proovivad korterit ise maha müüa, on sisuliselt tegemist ikkagi sundmüügiga.

Mõistlik hind tagab müügiedu

"Analüüsisin selleaastast pakkumiste turgu ja üllatusin, avastades, et 70-80% pakkumistest on konkurentsist täiesti väljas," rääkis Sooman. "Kui üle Eesti on umbes 40 000 kinnisvara pakkumist, siis kaubeldava hinnaga on vaid 10 000 ümber. Seega on mõistliku hinnaga ostukõlblikku vara väga raske leida. Hinnalangus on olnud nii järsk, et müüjad on pidevalt ajast maas ega tajugi, et nende pakkumine on konkurentsist väljas ning imestavad, miks ostjad ei helista," lisas ta.

Aina süvenevamaks trendiks peab Sooman eristuvate varade hulga kahanemist, kuna uusarendusi peale ei tule ja olemasolevad arendajad teevad aktiivselt lao tühjendusmüüki. "Mõistliku hinnaga eristuv vara müüakse ära kahe nädalaga, nõudlus pole kuhugi kadunud. Seda enam, et rahval raha on. Eraisikute hoiuste maht kommertspankades on 60 miljardit Eesti krooni ning ühel heal päeval hakkab see raha liikuma," arutleb Sooman. Müüjal tuleb kindlasti arvestada sundmüügituruga ning surve hindadele jätkub ka sügisel, ehkki väga suurt langust oodata pole.

Harjumaal hinnad stabiliseeruvad

Uus Maa Kinnisvara juht Jaanus Laugus kinnitas samuti, et vähemalt Tallinnas ja Harjumaal on hinnad stabiliseerumas ning odavam vara läheb kiiresti kaubaks. Langused on teinud oma korrektiivid ja paindlikkust on tulnud juurde ka Pärnus ja Rakveres. Tartu seevastu ei läinud hinnalangusega kaasa.

"Ostja on aktiivsem ning maakleritel on käed-jalad tööd täis. Usun, et tehingute arv püsib ka edaspidi. Teisalt pole veel selge, kuivõrd uue töölepinguseaduse mõjul võib koondatuid lisanduda ning ehkki pangad ei hakka sundmüügi kampaaniaid korraldama, võib ees oodata pikk vindumisaeg," rääkis Laugus.

Lauguse hinnangul püsib hinnasurve eelkõige kallima kinnisvara puhul, ent odavama, kuni miljon krooni maksva vara osas pole suurt langust oodata. On ju Tallinna magalarajooni remontimata korteri ruutmeetri hind vaid 7000-8000 krooni. "Müüjad on hinnad alla lasknud ja 20-30% asemel on kauplemisruumi vaid 5% piires," sõnas ta.

Laugus soovitab müüjal võimaluse korral praegu mitte müüa, ent ostja jaoks on õige aeg käes. "Isiklikult vaatan küll julgelt ringi ostumõtetega. Raske ennustada, kui kaua hind all püsib, aga vaevalt, et üle aasta," arvas ta.

Tartus tegutseva Grand Kinnisvara juhi Marek Kerna sõnul ostjaid isegi oleks, aga reaalsest tehingust huvitatud müüjaid napib. "Turul on olukord nokk kinni, saba lahti. See on maaklerite tegemata töö. Müüjale tuleks reaalne turuhind selgeks teha ja ebareaalse hinnaga objekte müüki mitte võtta. Kui vaadata kuu lõpus maaklerite kohta portaalidest tulevat statistikat, siis ühe maakleri portfellis on 320 kuulutust. Isegi Einstein ei suudaks sellist infot hallata ja meelde jätta," imestab Kerna. Grand Kinnisvara on oma tegevuse suunanud haldustegevusele, kuna ebareaalsete hindadega pole mõtet kaubelda. "Praegu müüakse ainult surve all, põhjuseks töö- või muidu rahapuudus. Prognoosimiseks tuleks ära oodata september-oktoober. Väike hinnakorrektsioon allapoole võib veel toimuda," märkis ta.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785