22. juuli 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kinnisvara asukoha väärtus jõuab tehinguhindadesse

Kinnisvarahinnad on kiires liikumises – paraku allapoole suunas. Muutused turul, seal hulgas muutused hindades sunnivad turgu hindu selliselt ümber kujundama, et hinnas peegelduks ka asukoha väärtus, kirjutab Tõnu Toompark.

Mantrana korratakse, et kinnisvara hinna paneb paika asukoht, asukoht ja veel kord asukoht. Buumi aeg aga on viinud selleni, et asukoha väärtus hakkas hinnas kaduma. Samasuguse 30 000-kroonise ruutmeetrihinnaga pakuti kortereid kõigis Tallinna magalates ja pealinna lähedal asuvates valdades-linnades. Vaid keskklinna ja vanalinna hinnatase oli ümbritsevast selgelt ja õigustatult kõrgem.

Murranguline 2007. aasta oli see, mil korteriomandite tehinguhinnad hakkasid langema. Enamus piirkondades oli tipphindade ajaks 2007. aasta aprilli kuu. Samas olid näiteks Rae vallas kõrgeimad tehinguhinnad alles sama aasta oktoobris. Kristiine linnaosa hinnade tipuks kujunes aga märts 2007. a. Suurem on hinnalangus olnud magalates, kus vanade elamute korterid tõusid üldise turueufooria baasilt märksa enam kui oli üldine kinnisvara hinnatõus. Peamiselt paneelelamutega hoonestatud Haabersti, Mustamäe ja Lasnamäe hinnalangused tipust on kõik suurusjärgus 54-56%. Samasse gruppi kuulub ka Põhja-Tallinna linnaosa, kus hinnalanguseks tipust on kujunenud 56%.

Väiksem on hinnalangus olnud ajalooliselt kõrgelt väärtustatud Pirita ja Nõmme linnaosades, kus hinnad on juuni 2009. a. seisuga tipust langenud 34 ja 42%. 42% on hinnalanguseks ka Kristiine linnaosas. Tallinna linna keskmise hinnalangusega 50% samal tasemel on olnud kesklinna linnaosa korteriomanditehingute hinnalangus. Sama suur on ka kogu Eesti keskmine korteriomanditehingute hinnalangus.

Maagilisest 10 000 krooni hinnapiirist on momendil Tallinna linnaosadest läbi murdnud Lasnamäe linnaosa korteriomandid. Seal oli juunis 2009. a. keskmiseks korteriomandi ruutmeetri tehinguhinnaks 9961 krooni. Pea kaks korda kõrgem on kesklinna hinnatase, mis on 18 071 krooni. Tallinna keskmisest märksa kõrgemad on tehinguhinnad ka Pirita linnasosas. Juunis oli keskmiseks tehinguhinnaks Pirital 19 569 krooni. Korterite ostu-müügi buumi lõpp ja hinnalangus on viinud selleni, et ostjad teevad ostuotsuseid märksa enam kaalutlevalt. Selle üheks tulemiks on asukoha suurem väärtustamine ja asukoha väärtuse suurem peegeldumine lõplikus tehinguhinnas.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785