Aluseks ikka ehitusprojekt, mitte tööprojekt

Mauno Inkinen, Eesti Projektbüroode Liit

Hedman Partnersi advokaat Liisa Linna kommenteeris 19. mai Äripäevas ehitusseadust, märkides, et seaduse järgi on nüüd ehitusloa saamise eelduseks tööprojekt. Loomulikult on ehitusprojekt ikka vajalik ja tellijale on igal juhul kasulikum, mida põhjalikum see dokument on. Kuid eel-,  põhi- ja tööprojektil on oma erisused ja kasutuseeesmärgid. Standard EVS 811:2006 Hoone Ehitusprojekt annab ammendava kirjelduse ehitusprojekti staadiumite kohta.

Meie arvates ajab advokaat kaks asja segamini: üks on nn ehitusprojekt ehitamiseks ja hoone kasutamiseks ning teine nn ehitusprojekt vajalikus mahus ehitusloa taotlemiseks (vt  majandus- ja kommunikatsiooniministri 27.12.2002. a määrus “Nõuded ehitusloa taotlemisel esitatavale ehitusprojektile” - meie teada ei ole keegi seda määrust muutnud ega tühistanud).

Ehitusloa kehtetuks tunnistamine toimub aga ehitusseaduse § 28 järgi.
Ehitusloa taotlemiseks ei pea tegema tööprojekti. Paljudel juhtudel ei saagi tööprojekti enne ehitamist teha, lihtsalt puuduvad andmed seadmete kohta. Samuti võivad tööjoonised sisaldada salajast informatsiooni, mida ehituse tellija ei taha suurele ringile (nt ehitushanke läbiviimine jms) levitada, ärilistel või turvalisuse kaalutlusel.

Konsulteerisime Äripäevas avaldatut majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga. Ministeeriumi vastusest nähtub, et tegelikult ei ole endise olukorraga võrreldes ehitusloa taotlemise projektiga midagi muutunud ning “tööprojekti legaaldefinitsioon ja seda puudutav regulatsioon hetkel õigusaktides puudub; nõuet, et ehitusloa väljastamise eelduseks peaks olema tööprojekt, ehitusseadus ei sisalda”.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed