Linn jahib töödeldud aerofotodega ebaseaduslikke ehitisi

Tallinna linn otsib lennukilt tehtud fotode ning geoinfosüsteemi abil ilma loata rajatud ehitisi ning neid, mis on lubatust suuremad.


Ehituskontrolli osakonna juhataja Elvis Tõnnisoni sõnul kerkis Tallinna ehitusbuumi ajal nii mõnigi kord ehitisi, mille olemasolust pole linn teadlik. «Ehitati kas ilma ehitusloata või ei peetud näiteks projektist kinni,» ütles Tõnnison, «mõnikord jälle on hooned lubatust suuremad.»

Et linnast sõna otseses mõttes korralik pilt ette saada, alustas linnaplaneerimisamet ebaseaduslike ehitiste leidmiseks geoinfosüsteemi GIS kasutamist. Selle abiga on võimalik ükskõik millised infopangas rippuvad andmed teha ka kaardil nähtavaks. Sisuliselt aitab GIS võrrelda kaht andmebaasi.

Tallinna ruumiandmete registrisse andmete saamiseks tellib linn riigi maa-ametilt lennukilt tehtud fotod, riiklikus ehitisregistris on andmed seaduslikult kerkinud hoonete kohta. Kahe baasi abil hoonete ehitusalust pinda võrreldes saab teada, kas fotol paistev ehitis vastab neile andmetele, milline ta ehitisregistris olema peaks. Võrdluse tulemused lähevad ehitusjärelevalve spetsialistidele ülevaatamiseks ja ebaseaduslike ehitiste kindlakstegemiseks.

«Võimalikke ebaseaduslikke hooneid võib nüüd avastada lausa töölaua taga ning probleemse hoone asukohta kohe kaardil näha,» ütles linnaplaneerimisameti geomaatikateenistuse direktor Kristel Lelov, kelle sõnul käivad praegu süsteemi esimesed katsetused.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed