Elamispindade pakkumishindade langus hakkab peatselt kiirenema

Elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE Indeks on jõudnud 75,1 punkti tasemele.

Tegemist on indeksi järjekordse iganädalaselt madalama tasemega juba viimase aasta jooksul. (Tõsi - erandina ühel nädalal on indeks olnud ka 0,24% võrra eelmisest nädalast kõrgemal tasemel.)
KV.EE Indeksi aastaseks languseks on 23%. Võrreldes indeksi tipphetkega aprillis 2007. a. on indeks langenud 30% võrra. Absoluuthindades on tänase keskmise elamispinna ruutmeetri pakkumishind portaalis KV.EE 15 400 krooni.

Aaasta tagasi oli keskmine elamispinna ruutmeetri pakkumishind 20 100 krooni ning tipphetkel 22 300 krooni. Võrdlusena olgu toodud, et korteriomandite reaalsed tehinguhinnad olid märtsis 2009. a. 10 000 krooni ruutmeetri eest, aasta tagasi märtsis 16 600 krooni ning tipphetkel aprillis 2007. a. 19 300 krooni. Tänase kinnisvaratehingute arvu nappuse üheks põhjuseks on müüjate turuolukorda mittearvestavad ebareaalselt kõrged ootused hinna osas.

Võrreldes pakkumishindu ja tehinguhindu võib öelda, et ostjate ootused ületavad reaalset tehingutetaset ligikaudu kolmandiku võrra. Vahe tehinguhindade ja pakkumishindade vahel on veninud suureks sel põhjusel, et pakkumishinnad on langenud üsna sirgjooneliselt. Samas on tehinguhinnad viimaste kuude jooksul teinud üsna järsu languse, millele pakkumishinnad veel pole reageerinud. Tuleviku osas võib prognoosida, et ka pakkumishinnad peavad tegema kiirema korrektsiooni allapoole, et tehinguhindadega korrelatsiooni säilitada.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed