Välisekspert: Baltikumi kinnisvaraturg niipea ei taastu

Baltimaade kinnisvaraturu taastumine võtab Rootsi kinnisvaranõustaja Newseci väitel aega, kuna kõigi kolme riigi majandused on tasakaalust väljas.

Kinnisvaratehingute kogumaht langes Eestis 2007. aasta 275 miljonilt eurolt 2008. aastal 90 miljoni euroni. Lätis vähenes kogumaht 2007. aasta 350 miljonilt eurolt 2008. aastal 50 miljoni euroni.

Äripindade kapitalisatsioonimäär kasvas 2008. aastal kiiresti ning eelduste kohaselt jätkub kasv ka tänavu. Äripindade rendihinnad langevad nii Tallinnas kui Riias, samas kui Vilniuses prognoositakse stabiilsemaid hindu. 

Kaubanduspindade turg on lähiaastatel keerulises seisus praeguse majandusolukorra ning varasema kiire kaubanduspindade juurdekasvu tõttu. Aastatel 2009-2010 Baltimaade pealinnades rendihinnad langevad. 2009. aasta esimeseks pooleks ennustatakse kaubanduspindade kapitalisatsioonimäära kasvu, aasta teises pooles see stabiliseerub tulenevalt inflatsiooni ja intressimäärade alanemisest.

Uusi kinnisvaraprojekte arendatakse järgmisel kahel aastal minimaalselt ning enamikel juhtudel on need olemasolevate projektide laiendused. Pangad on uute projektide rahastamisel jäigad, sest olemasolevate pakkumiste hulk on kõrge. Samas on Baltimaades endiselt hea pikaajaline potentsiaal äripindade arenguks, kuna riigid liiguvad odavast tootmisest kaasaegsele lisaväärtusele põhinevale majandusele. Lisaks on tänase seisuga suhteliselt vähe kontoripindu elanike kohta.

“Baltimaade kinnisvaraturu olukorra paranemist ei saa oodata enne nende riikide majanduste tugevnemist. Senised riskifaktorid nagu näiteks jooksevkonto puudujääk ning inflatsioon on alanemas. Kuid ekspordisektori konkurentsivõime tõstmiseks on vaja astuda senisest radikaalsemaid samme,” ütles Newseci esindaja Baltimaades Olev-Mait Makk.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed