250 000 eestimaalase kodu väärtus langes alla kriitilise piiri

Hinnanguliselt on täna umbes veerand miljonit eestimaalast seotud kinnisvaraga, mille väärtus on langenud allapoole soetamishinda.

Kui aastail 2006-2008 tehtud 145 000 kinnisvara ostu-müügi tehingust maha arvata korduv- ja spekuleerimistehingud, võib arvestada umbes 100 000 leibkonnaga, kelle kodu väärtus on langenud allapoole ostuhinda. See tähendab, et kinnisvara väärtuse langus puudutab kriitiliselt umbes veerand miljonit inimest, kirjutab Tarbija24.

Kinnisvaralaenude puhul on pangad seadnud tingimuseks, et vara väärtuse langedes allapoole panga finantseeringut tekib pangal õigus nõuda ka lisatagatist. Turu kõrghetkel müüdi kortereid ka 10 protsendilise omafinantseeringuga, ehkki on avalik saladus, et hindamisaktiga „skeemitades” said paljud koduostjad eluaseme ka üldse omafinantseeringuta.

Statistikat arvestades võib tüüpnäiteks tuua buumi tipus, 2007. aasta kevadel ostetud 50-ruutmeetrise korteri, mille keskmiseks hinnaks toona oli pisut üle 1,3 miljoni krooni. Täna on taolise korteri hind 790 000 krooni, 10 protsendilise omafinantseeringu korral on laenujääk tänaseks aga 1,1 miljonit krooni.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed