Madal euribor säästab laenuvõtjaid

Euribori kiire langus 5,45 protsendilt praegusele 2,1 protsendile alandab olulisel määral laenuvõtja igakuist tagasimakset, olles väikesekski leevenduseks palkade alandamisele, koondamistele ning üleüldisele surutisele, kirjutab Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.

Tugevalt on aga kaotanud isikud, kes võtsid laenu sügise viimastel kuudel, mil pangad tõstsid finantskriisi taustal eluasemelaenu marginaalid mitmekordseks, kõige kõrgem nn minimaalne marginaal oli 3,75 % aastas. Ehkki täna on ka pankade marginaalide tase alanenud, keelduvad pangad enamus klientidel laenu refinansteerimast või on refinanantseerimistingimused tehtud niivõrd ebamugavaks ja kulukaks, et kliendil on lihtsam asi sinnapaika jätta.

Toome siinkohal välja ka lihtsa arvutuse, kui suured on laenu tagasimaksed erinevate intressitasemete juures. Kui miljoni kroonise 30 aastaks võetud eluasemelaenuintress (euribor + panga marginaal) on hetkel kokku näiteks 4 protsenti, on kuumakse suuruseks 4774 krooni. Sügisesel kõrghetkel võis aga koduostuks laenuvõtjale olla intress suisa 9 protsenti, mis andis kuumakse suuruseks 8046 krooni. Tõsi, sügisel laenu võtnud isikul on suure tõenäosusega intressi suurus sõltuvuses vahepeal jõudsalt langenud 6 kuu euriborist, kuid sellegipoolest on tema kulud laenu teenindamisele ka täna veel oluliselt kõrgemad ning jäävad seda pangamarginaali tõttu kõrgemaks ka tulevikus.

Euribor ehk Euroopa pankadevaheline intressimäär on oluliselt langenud eelkõige seetõttu, et finantssektorisse pumbatakse keskpankade poolt jätkuvalt üliodavat raha peale. Ühel hetkel see odava raha juurdevool aga katkeb ning seejärel hakkab ka euribor ülespoole suunda näitama. Seetõttu on soovitatav hetkel võimalusel oma laenuintressid fikseerida, sest ehkki lühiajaliselt võib see projekt kahjumlik tunduda, annab see paari aasta perspektiivis olulise rahalise võidu.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed