Pangad ei rahasta enam „torude matmist“

Ober-Haus Kinnisvarabüroo hindamisekspert Rain Rätt  kirjutab, et tulenevalt praegusest olukorrast majanduses ja kinnisvaraturul on mitmed tööstuspiirkondade arendusprojektid peatatud.

Krediidiasutused ei ole enam liigsete riskide tõttu nõus lihtsalt äriplaani alusel nö torude mahamatmist finantseerima. Negatiivsete teguritena äri- ja tootmispindade arengule mõjub üldine tarbimise vähenemine ja kiire tootmise kallinemine.

Põhiliseks arenduspiirkonnaks tehnoparkidele on kujunenud Tallinna ringtee ja Tartu mnt äärsed alad ning Muuga sadama lähipiirkond.Arendajad on oma äriplaanides olnud liiga optimistlikud. Valdav enamik ettevõtteid, mis tegutsevad tehnoparkides, tegelevad põhiliselt vahendustegevusega. Olulist lisandväärtust loovaid kõrgtehnoloogiaga tegelevaid firmasid on väga minimaalselt. Ilmselt on ka ületähtsustatud Euroopa Liiduga ühinemise faktor koos massilise välisinvestorite saabumisega.

Praegune pakkumine detailplaneeringu ja tehnovõrkudega kruntidele ületab juba tugevalt nõudlust. Selgelt on üleinvesteeritud. Kiiresti tõusvad arendusriskid loovad tugeva surve üldisele hinnalangusele nii hoonestatud kui hoonestamata kruntide puhul. Enamikele kruntidele puudub tõenäoliselt lõpptarbija ka 50% allahindlusega mõistliku müügiperioodi jooksul.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed