Toompark: kinnisvarapakkumiste indeks üllatas tõusuga

Elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks näitas möödunud aasta lõpus üllatuslikul kombel hetkeks isegi väikest tõusu, kirjutab kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark.

Tegemist oli siiski marginaalse tõusuga, mis indeksi üldist liikumissuunda ei mõjuta, ega hindade pöördepunkti ei tähenda.

KV.EE indeksi väärtuseks on 84,8 punkti. Aastaga on indeks langenud 16%, indeksi tipust 2007. aasta aprillis on langus aga koguni 22%. Indeksi hetkelist tõusu on raske selgitada. Vaevalt keegi julgeb väita, et kinnisvarahinnad on nüüdseks stabiliseerunud. Pigem on siiski tegemist muutusega elamispindade pakkumise struktuuris.

Kuivõrd pakkumiste arv on vähenenud, siis võib arvata, et hinnaindeksi viis tõusule keskmisest hinnatasemest odavamate pakkumiste portaalist mahavõtmine. Viimase põhjuseks võib olla müük või ka müümisest loobumine.

Portaalis KV.EE olevate elamispindade pakkumiste arv on jõudsalt kahanenud ning jõudnud 20567  pakkumiseni. See on siiski 25% rohkem, kui aasta tagasi. Samas aga 8% vähem, kui pakkumiste kõrghetkel oktoobris 2008. Pakkumiste indeksile võib käesolevaks aastaks prognoosida vaikset langust.

Müüjad on üldiselt langetanud hindu aeglasemas tempos, kui on langenud reaalsed tehinguhinnad. See tähendab, kinnisvaraotsija tähelepanu leidmiseks on atraktiivne hind endiselt esimene võimalus, kuidas suurest pakkumiste hulgast välja paista.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed