Valusad prognoosid

Danske Bank analüütikud peavad majandusolukorda Baltimaades karmiks, Tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik prognoosib majanduslanguseks 4,5 protsenti ja SEB strateeg Peeter Koppeli sõnul on Eesti sisemised ressursid ammendunud, kirjutab tänane Äripäev.

Kesk-ja Ida-Euroopa tulevik paistab olevat Danske Banki hinnangul kõige tumedam, sest valusaima löögi saavad suure jooksevkonto puudujäägiga riigid, kel on suur sõltuvus välisvaluutalaenudest. Kõige karmimaks peetakse olukorda Ukraina, Bulgaaria, Rumeenia, Horvaatia, Serbia ja ka Baltimaade jaoks.

Eestis on asjad halvasti, sõnas SEB panga privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel ning lisas, et majanduse sisemised kasvuallikad on ammendunud. "Viimaste aastate majanduskasv on sisuliselt baseerunud vägagi klassikalisel laenupeol ning varade hindade inflatsioonil.

Nüüd on see protsess sisuliselt pöördunud vastassuunas ning enneolematule peole järgnevalt paistab olevat alanud peoga igati proportsionaalne pohmell," lisas Koppel. Seetõttu prognoosib ta järgmiseks aastaks palkade ja kinnisvarahindade täiendavat langust ning tööpuuduse kasvu Eestis.

Ka Lepik ei näe olukorra paranemist meie kodumaal enne 2010. aastat ning ootab majanduslanguseks 4,5 protsenti. "Usume, et 2010. aastal võime juba taas näha positiivset majanduskasvu," ei heida Lepik meelt. Investorile lähevad hinnad kõikjal maailmas aina odavamaks, siiski tuleks vältida liigset tormamist.

Loe lisa tänasest Äripäevast.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed