Elamispindade pakkumishinnad langevad 0,3% nädalas

Elamispindade pakkumishindasid kajastav KV.EE indeks on järjepanu langedes jõudnud 87,5 punkti tasemele, kirjutab Tõnu Toompark.

Indeksi aastaseks languseks teeb see 15%. Võrreldes aga tipphetkega aprillis 2007 on indeks langenud kokku 19%.

Pakkumishinnad on viimase pooleteise aasta jooksul langenud üsna sirgjooneliselt aastataguselt 21 165 kroonilt langenud 17 956 kroonile ehk 3209 krooni võrra. Keskmiselt on elamispindade pakkumishinnad langenud nädalas 0,3%. Võib eeldada, et pakkumishinnad jätkavad samas tempos langust eeloleva aastagi vältel.

Seevastu pakkumiste arvu indeks on jäänud stabiilsesse 117-121 punkti vahemiku püsima juba pea pooleks aastaks. Esialgne pakkumiste arvu kasvu pidurdumine oli tingitud peaasjalikult võlglastest maaklerettevõtete portaalidest kadumisest ning dubleerivate kuulutuste arvu vähenemisest. Üheks pakkumiste arvu stabiilsuse põhjuseks võib olla asjaolu, et suurusjärk 22 000 pakkumist ongi pakkumiste tasakaalupunkt tänase turuolukorra puhul.

Põhjust, miks pakkumiste arv peaks oluliselt üles või allapoole liikuma on raske prognoosida. Pigem siiski kuulutuste arv siiski kahaneb ja seda põhjusel, et nii mõnedki vahendajad on maaklertegevust lõpetamas ning kinnisvaraturult lahkumas.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed