Huvi tootmispindade üürimise vastu tasakaalustus

Huvi kaasaegsete lao ja tootmispindade üürimise vastu on endiselt olemas. Kui varasematel aastatel ületas nõudlus pakkumise, siis praegu on nõudluse-pakkumise  suhe tasakaalustunud, kirjutab ERI Põhja-Eesti äripindade maakler Andres Kaju.

 Uute ja kaasaegsete ladude üürihinnad jäävad vahemikku 75-95kr/m2. Võrreldes varasemate aastatega on hindade alumine piir tõusnud. Suurenenud on ladude vakantsus, eriti just hindade ülemise piiri juures. Vanemate ladude hind algab tasemelt 40-70 kr/m2. Hind sõltub asukohast, seisukorrast ja kütmisvõimaluse olemasolust.
Nii müügi kui ka üüritehingute puhul olid viimasel aastal kõige menukamad 200m2-500m2_ suurused kombineeritud pinnad (s.t. ladu koos büroo ja näidistesaaliga). Üüri puhul jäävad sellised pinnad populaarseks ka tuleval aastal.

Huvi suuremate üle 1000m2 lao- ja tootmispindade vastu on endiselt olemas, eriti just investeerimisobjektina. 3-4 aastat tagasi endale uued hooned ehitanud ettevõtted müüvad oma kinnisvara investoritele, jäädes ise pikaajalisteks üürnikeks ja vabastades nii raha käibesse.

Ostuhuvi võrreldes eelnevate aastatega on oluliselt vähenenud. Põhjuseks jahenev majanduskliima ja pankade karmistunud laenupoliitika. Ettevõtetelt nõutakse üha suuremaid omafinantseeringuid ja see takistab laopindade ostmist omakasutusse. Järgmisel aastal domineerib endiselt üüriturg.

2008. aasta majanduslangusega kahanes ostuhuvi kõige enam ärimaade osas. Palju kasulikum oli soetada  juba valmis hoone kui omandada maa ja ehitada. 2008. aasta keskel oli olukord, kus ärimaade pakkumiste ja reaalsete tehingute hindade vahe oli kohati kahekordne.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed