Kommentaar: Kinnisvaraturg on üks tervik

Kinnisvaraturgu analüüsides ei saa vaadata lahus tööstuskinnisvara või elamispindade arendamist. Kogu arenduse aluseks on rahastamine ning samad põhimõtted kehtivad mõlemal juhul, kirjutab ehitusuudised.net toimetaja Enn Tosso tänases Äripäeva tööstuse rubriigis. 

Elamispindade arenduste müük kukkus ära veidi enne, sest pangad karmistasid laenutingimusi eraisikutele. Ettevõtetega läks veidi aega, ent tulemus on sama. Kui ei saa laenu, pole võimalik ka tööstuskinnisvara osta.

Tööstuspargi edu või edutus sõltub praegu sellest, kas park suudab pakkuda ettevõtjale järelmaksu võimalusi. Hiljuti tuli Jüri tööstuspark välja kampaaniaga osta omafinantseeringuta ning järelmaksuga krunt. Sarnaseid pakkumisi on väiksemas mahus teinud teisedki. Ehitusuudised.net poolt küsitletud tööstusparkide juhid tunnistasid, et rasked ajad krediiditurgudel sunnivad tööstusparki ise laenuvõimalusi pakkuma, sest pangad ei soostu ettevõttele laenu andma.

Teine variant on see, et tööstuspark ehitab kõik hooned ettevõtte soovi järgi lõpuni valmis ning annab seejärel rendile. Ettevõtja jaoks on see kahtlemata mugav lahendus, ent tööstuspargi jaoks suurema riskiga seotud.

Ajal, mil majanduse tulevik on kehvapoolne ning pankrotid pole haruldased, on see võimalus halvem kui järelmaksu variant. Põhjus lihtne - rajatis on sedavõrd spetsiifiline, et teisele ettevõttele ei pruugi sobida ning võib pikaks ajaks seisma jääda, kui sarnase tegevusala või vajadustega ettevõtet ei leia.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

ASTEL EST OÜ otsib TEHASEJUHTI

M-Partner HR OÜ

05. juuni 2018

Q-HAUS BALTIC OÜ otsib PROJEKTIJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

31. mai 2018

Harmet otsib PEAINSENER

Harmet OÜ

07. juuni 2018

Ehituse erilehed