Tromp: see pole üllatus

"Nendes arvudes pole midagi üllatavat," vastas Facio Ehituse juht Toomas Tromp ehitusuudised.net küsimusele, miks statistika järgi ehitus kallines, ehkki palju on räägitud ehitamise odavnemisest.

Tromp selgitas, et Statistikaamet kogub andmeid ehituse otsekulude kohta. Neile edastatavad hinnad ei sisalda ettevõtte üldkulusid, kasumit jms.

"Ehitushindadel on selge alanemise trend, kuid esialgu on see peamiselt toimunud kasumimarginaalide vähenemise ning üld- ja kõrvalkulude kokkuhoiu arvelt," osutas ta.  Reaalsed materjalide hinnad on vähe langenud, kohati isegi tõusnud. Masinate kallinemine on ilmselt seotud kütuse hinnatõusuga. Palgatase ei ole tänaseks oluliselt vähenenud, ettevõtted hoiavad oma kvalifitseeritud tööliskaadrit ja tööjuhte, rääkis Tromp.

"Vähendatud on abipersonali ja madalama kvalifikatsiooniga tööliste arvu, pikkamööda suureneb tööviljakus. Ehitushindadel on veel ruumi langemiseks," kinnitas ta.

Tema hinnangul ollakse konkurentsi tihenedes sunnitud minema ka palkade korrigeerimise teed. Samuti kasvab surve materjalimüüjatele teatud kaubagruppide hindade langetamiseks. Ta prognoosis, et aasta lõpp on ehitussektoris veel töine, olulisemad muutused, mis ka statistikas peegelduvad, peaksid tulema 2009 I kvartalis.  

Värskest Statistikaameti ülevaatest selgub, et ehitushinnaindeksi muutus oli 2008. aasta III kvartalis võrreldes II kvartaliga 0,4% ja võrreldes eelmise aasta III kvartaliga 3,1%. Ehitushinnaindeksit mõjutas III kvartalis võrreldes nii eelmise kvartaliga kui ka eelmise aasta III kvartaliga eelkõige tööjõu ja ehitusmasinate kallinemine.


 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed