USA finantskriis jõudis Eesti ärikinnisvara turule

Viimase kuu jooksul on järsult kasvanud eelkõige finantssektorist tulenevnegatiivne mõju kinnisvaraturule. USA-st alguse saanud finantskriis jõudis ka lõpuks Euroopa sh Eesti turule, mis tähendab meil kinnisvara ostjatele ja arendajatele eelkõige kõrgemaid intresse ning suuremat omafinantseeringut, märgib Ober-Haus värskes turuülevaates.

Reeglina liigub äripindade turg kuni paariaastase nihkega elamispindade turu suhtes tagapool ehk täna elamispindade turul toimuv juhtub homme äripindadega. Kui veel paar aastat tagasi valitses Tallinna büroopindade turul defitsiit ja nõudlus lükkas hindu üles, siis nüüd valitseb tänu aktiivsele arendustegevusele ja majanduse jahtumisele juba ülepakkumine.

Tänaseni on enamik uute büroopindade üürnike tulnud vanematelt büroopindadelt. Põhjuseks tegevuse laiendamine või paremate tingimuste otsimine, kuid seoses majanduslangusega kaasneva üldise kulude optimeerimisega ei ole välistatud ka vastupidine liikumine vanalt pinnalt uuele. Suure tõenäosusega hakkavad mitmed üürnikud üürilepingu tingimuste üle uusi läbirääkimisi pidama.


Meie hinnangul, kui realiseeruvad kõik juba alustatud arendusprojektid, jõuab aastatel 2008 – 2009 turule ca 150 000 m² büroopinda, mis tõenäoliselt viib vakantsuse uute pindade puhul juba üle 10%.
Arendajatele tähendab see täiendavaid kulutusi ning potentsiaalsetele üürnikele oluliselt suuremat tingimis- ja valikuvõimalust.


Arendajate poolt vaadates on eelistatud terve korruse üürijad, avaliku sektori ettevõtted või tugevad tuntud välisosalusega firmad.
Ettevõtete poolt on eelistatud pindade üürimine vastupidiselt veel hiljuti eelistatud omamisele.
Vakantsus on suurenenud eelkõige teiseses asukohas olevatel keskmise
seisukorraga büroopindadel ning mõningate hoonete puhul võib ulatuda juba 20%.


Omaniku jaoks on oluliselt pikenenud üürniku leidmise periood ja mõningatel juhtudel on omanik nõus maksma tema tingimustele vastava kliendi eest topelt vahendustasu.
Üldjuhul algavad kesklinnas uute kaasaegsete büroopindade üürihinnad alates 200 kr/m² ja ulatuvad 300 kr/m², äärelinnas aga võib leida äsja valminud büroopindu juba hinnatasemelt 100 kr/m².


Tulenevalt saabuvast ulatuslikust hinnatõusust kommunaalkulude vallas, kiiresti tõusnud laenumaksetest ning vakantsuse suurenemisest, peame väga tõenäoliseks büroopindade üüri- ja müügihinna langust.
Nii ostjatele kui müüjatele soovitame konsulteerida kinnisvaraturgu tundvate
spetsialistidega.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed