NCC: ehitajad lähevad teadlikult alla omahinna

NCC Ehitus AS juhatuse esimees Toomas Aak ütles ehitusuudised.net -le, et arvestades tänaste vähempakkumiste tulemusi tundub talle, et nii mõnigi ehitaja on teadlikult läinud alla tänase omahinna.

"Seda näeme mõne aasta jooksul, kas see risk on ennast õigustanud - tänu tooraine, materjalide, mehhanismide ja tööjõu odavnemisele - või on tehtud valearvestus. Valearvestuse korral sõltub edasine stsenaarium juba ettevõtte rasvakihi paksusest. Ka tellimustest ilmajäämine on kulu ning täna üritavad enamik ehitajaid balansseerida tasakaalupunktis. Tõenäoliselt soovivad siiski kõik näha ka järgmist tõusulainet," sõnas Aak.

NCC ei ole Aaki sõnul alustanud teadlikult ühegi objekti ehitamist, mille maksumus oleks alla omahinna. Küll aga on mõnede valmisehitatud korterite müügihind juba alla omahinna, väitis ta. "Aasta tagasi tehtud müügiprognoosid on olnud liiga optimistlikud."

Aak rõhutas, et ehituse omahinda ei ole kunagi võimalik 100 %-se täpsusega arvutada, sest muutuvad nii materjalide, mehhanismide, kütuse kui ka tööjõu hinnad. Ja seda nii üles kui alla.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed