1Partner: ehitame alla omahinna?

Üks kunagine ülemus ütles alati riigihangetel võidetud ehituslepingut allkirjastades välja valusa tõe, et raha eest ehitada oskavad kõik aga katsuge alla omahinna ehitada, kirjutab 1Partner investeeringute juht Üllar Hinno.

Paari päeva vanusest lehest lugesin ehmatusega, et  „ehitajad teevad pakkumisi nullkasumiga ja sageli isegi alla omahinna”.  Nullkasum tundub tänases majandusruumis reaalne aga alla omahinna? Ehitaja jaoks peaks omahind sisaldama kõiki ehitamiseks vajaminevaid kulusid, materjale, palgakulu, alltöövõtte ja transporti, ühesõnaga kõike mis on vajalik antud ehituse valmimiseks. Teoorias peaks omahind sisaldama kõiki ehitamiseks vajaminevaid kulusid ilma kasumita. Siit loogiliselt edasi arutades tuleb alla omahinna ehitades ehitajal ehituse valmimiseks omast taskust juurde maksta.

Olles ka ise kohati ehituse tellija rollis tundub esmapilgul loomulikult väga tore saada kvaliteetne teenus kõige odavamalt. Kahtlen siiski selles kõige odavamalt saamises õige sügavalt, sest ettevõtte jätkusuutlikkuse koha pealt ei ole võimalik töödele peale maksta. Korra-kaks võib ju nii juhtuda ning ettevõtte kompenseerib teadliku kahjumi eelnevate perioodide kasumi arvelt, kuid arvestades inimese (ja ettevõtja) ellujäämisinstinkti tehakse kõik selleks, et lisaks töörõõmule ei peaks tööle peale maksma.

Ehk keegi kusagil saab ikka petta, on see siis tellija kvaliteedi, mõni alltöövõtja rahade mittesaamise või maksudega riigi petmise arvelt. Niisiis, palun olla väga ettevaatlikud ehitaja suhtes, kes tuleb teile „alla omahinna” ehitama.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed