Aasia kinnisvara ootavad sünged päevad

Siiani maailmamajanduse jahenemisest
küllaltki puutumata Aasia kinnisvaraturud satuvad peagi inflatsiooni ja
kõrgemate intresside mõju alla, sest toidu, kütuse ja muude kaupade hinnad
tõusevad hoogsalt.

Kõrgemad hinnad mõjutavad eluasemeturgu, kirjutab Global Property Guide. Mikrotasandil tähendab see seda, et majapidamised võivad edasi lükata oma uue kodu ostu plaani. Makrotasandil tähendab kaupade kallinemine inflatsiooni tõusu. Seetõttu tõstavad finantsasutused intressmäärasid, et jahutada sellega inflatsiooni survet.

Aasia majapidamised on eriti haavatavad viimaste toiduhindade tõusu suhtes. Näiteks riisi hind on tõusnud selle aasta märtsis võrreldes eelmise aastaga märtsiga rohkem kui 90%. Ka teiste toiduainete hinnad on märgatavalt tõusnud. Nisu hind on aastagakerkinud 160%, sojaõlil 104%, maisil 37% ja suhkrul 26%.

Mitme Aasia riigi majandus, kus hiljuti kinnisvarahinnad tõusid -näiteks Hiinas, Singapuris, Filipiinidel, Hongkongis ja Indias -, on sattunud inflatsiooni surve alla.

Analüütikud prognoosivad, et kui inflatsiooni kasvutempo selles regioonis jätkub samamoodi, tähendab see intressimäärade tõusu mais.

Kõrgemad intressimäärad mõjutavad eluasemeturgu mitmel moel. Esiteks pärsib see investeeringuid ja tarbimist ning aeglustab majanduskasvu, samuti väheneb inimeste soov kulutada raha eluaseme peale. Lisaks vähendavad kõrgemad intressimäärad pankade soovi eluasemelaenu anda. Situatsioon on eriti ebasoodne ka seetõttu, et mõned Aasia eluasemeturud pole veel päris taastunud 1997. aasta finantskriisist.

Kuigi 2007. aastal tõusis Aasias kinnisvara hind tugevalt, on hinnad endiselt allapool sealse finantskriisi eelse aja tippe.

Kõige tõenäolisemalt mõjutavad finantsolukorra karmistumine Hiinat, Indiat, Singapuri, Filipiinisid ja Taid, mis on kannatanud enim inflatsioonitõusu käes.


Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed