SEB: pangaesindajad on juba vastu päid saanud

SEB juhatuse liikme Riho Undi sõnul on
pangaesindajad juba seoses laenude andmisega vastu päid saanud, kuid sel aastal
plaanitakse tingimusi veelgi karmistada.

„Pangaesindajad on siin konverentsil juba vastu päid ja jalgu saanud, kuid võin öelda, et SEB on võrreldes mõnede oma konkurentidega olnud palju konservatiivsemad laenude andmise osas,“ märkis Unt Eesti Kinnisvarafirmade Liidu konverentsil Rahvusraamatukogus.

„Korrektsiooni oli turule vaja. Majandus on tsükliline ning kes ei hävi nüüd, see võib hävida hullemini hiljem. Praegu kannatavad need, kes pole oma äriplaani õigesti koostanud,“ märkis Unt.

2008. aasta tuleb Undi sõnul kinnisvarasektoris endiselt jahe ning see kestab kuskil 2-3 aastat. „Väga ei maksa laenuandmisega üle pingutada, sest selle tagasisaamine võib osutuda raskeks,“ märkis Unt.

Samas märkis Unt, et see, kes vajab kodu, ostab selle nagunii, ning pikas perspektiivis ei tasu kõhelda, kas kinnisvara muutub kallimaks. Tema sõnul tuleb kinnisvara ostes mõelda just pikemaajaliselt, samas tuleks olla oma laenukoormuse hindamisel ka objektiivne.

2008. aastal saavad näiteks ärikliendid finantseerimist vaid maale koos detailplaneeringuga, suureneb omafinantseering ningkinnisvaraarenduste puhul tuleb 15% omafinantseeringust teha rahas ja enne panga finantseeringu saamist. Samuti ei tohiks Undi sõnul kasutada tänases olukorras probleemide lahendamiseks lühiajalist raha. Lisaks tõusevad hinda kogemused.

„Potentsiaalsed kinnisvaraostjad on turul olemas, takistused on peamiselt psühholoogilised,“ märkis Unt.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed