Islandi kinnisvaraturg jaheneb ebastabiilses majanduses

Islandlased töötavad kõvasti, laenavad
palju ning tarbivad ohtralt. Jõuliselt tõusnud majahinnad on olnud üheks
inflatsiooni põhjustajaks ja viimaste aastate majanduses valitsenud
ebastabiilsusele on viidanud ka Islandi keskpank.

Aastail 2004-2005 Islandi kinnisvaraturul toimunud buum ja majahindade jõuline kasv on viinud oma ainsa loogilise tulemuseni – laenupakkujate ja -võtjate arv on märkimisväärselt kasvanud, kirjutas Postimehe kinnisvaralisa. Samas olid laenuvõtmise tingimused praegusest leebemad, mis omakorda põhjustasid tarbimise ja kinnisvaratehingutepidevat aktiivsust.

Ent nüüd tunnistab Island nagu paljud teised riigid kinnisvaraturu jahenemist, mis algas 2006. aastal. Pessimism pole aga saareriigi asukaile omane: uut turu tõusu, intressimäärade langemist ja inimeste ostujõu suurenemist prognoosivad pangad juba 2009. aastaks.

Kui võrrelda kümme aastat tagasi soetatud eramute hinda praegusega, siis võib tõdeda silmnähtavat hinnatõusu. Näiteks võib tuua Islandi pealinnas Reykjav?kis asuva 130-ruutmeetrise eramu, mille ostuhinnaks aastal 1997 oli 10 miljonit Islandi krooni ehk ligi 1,6 miljonit Eesti krooni. Nüüd ehk aastal 2008 hindavad erinevad maaklerid sama eramu hinnaks 35 kuni 40 miljonit Islandi krooni. Eesti kroonides teeks see vastavalt ligikaudu 6,3 miljonit krooni.

Islandi statistikaameti andmetel tõusid eelmisel aastal korterite ja majade hinnad kogu riigi piires kokku 15 protsenti, suurem osa tõusust toimus maapiirkondades.

Glitniri panga viimase prognoosi järgi jäävad 2008. aastal majade hinnad muutumatuks. Pank on seisukohal, et üheks põhjuseks on see, et laenupoliitika karmistumist mõjutavad faktorid osutuvad veelgi tugevamaks kui eelnevas prognoosis julgeti pakkuda. 2009. aastal jooksul peaksid aga eluaseme hinnad liikuma taas ülespoole.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed