Ehitusgarantii saamiseks tuleb nüüd sõlmida leping

Ehituspraak
Ehituspraak

Ehitusseadustiku rakendamise seaduse vastuvõtmisega võib lugeda universaalse ehituse töövõtu garantii lõppenuks. Ehitusseadustiku koostajad leidsid, et majanduslikult efektiivsem on edaspidi jätta garantii küsimused turu reguleerida ja otsustasid seadusega kaitsta ainult tarbijat, kirjutab vandeadvokaat Indrek Naur.

Teatavasti sätestab juba üle 10 aasta kehtinud ehitusseaduse § 4 kohustuse parandada kahe aasta jooksul peale tööde vastuvõtmist kõik  lepingutingimustele mittevastavad tööd. Nimetasin kehtiva seaduse regulatsiooni universaalseks, kuna see kehtis kõikide turuosaliste vahel, tegemata vahet kas tegemist on professionaalse turuosalise (kutseline ehitaja, riik vms) või tarbijaga.

Tarbija kaitseks muudeti koos ehitusseadustiku rakendamise seadusega võlaõigusseaduse § 218 ja 642 ja lisati kummalegi paragrahvile lõiked 2.1. Uus säte võlaõigusseaduses annab sõnaselge eelise tarbijale ehitusettevõtja ees. Tarbija eelise seisneb selles, et ostes või lastes ehitada maja või korteri, saab tarbija ehitajalt nõuda 2 aasta jooksul maja või korteri vastuvõtmisest kõikide puuduste kõrvaldamist ja puuduste olemasolu alati eeldatakse.  

Aga tarbijale seadusega antud garantii ei ole absoluutne ja vastuvaidlematu. Nimelt annab uus seadus ehitusettevõtjale õiguse keelduda garantiitööde tegemisest, kui ta tõendab et puudus, millele tarbija viitab on tekkinud korteri või maja mittesihipärasest kasutamisest või korrashoiust või muul viisil, ning mitte ehitaja ebakvaliteetsest ehitamisest.

Selline tähtaeg ega eeldus aga ei kehti professionaalsete turuosaliste (majandus-ja kutsetegevuses tegutsevate) vahel, nemad peavad alati garantiitingimustes lepingus kokku leppima, ning kui kokkulepe nende vahel puudub ei ole ka ehitustöödel pärast tööde vastuvõtmist mingit garantiid.

Juba praegu on teatud professionaalsetel turuosalistel praktika, et nad nõuavad pikemat ehitustööde garantiid kui 2 aastat. See on ka mõistetav, kuna mõnede tööde puhul võivad puudused välja tulla ka 5 või 10 aasta pärast.

Milline praktika professionaalsete turuosaliste vahel kehtima hakkab näitab tulevik, kuid arvestades praegust olukorda ehitusturul ei hakka garantiid olema kindlasti lühemad kui 2 aastat. Edaspidi peavad aga professionaalsed turuosalised arvestama, et ilma kirjaliku kokkuleppeta ehitustöödel garantii puudub.  

Osale arutelus

  • Indrek Naur
    Naur & Pärn Advokaadibüroo vandeadvokaat
    Naur & Pärn Advokaadibüroo vandeadvokaat

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed