Autor: Gert Jostov • 18. august 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Büroopindade turg tõusmas uuele elule

Technopolis Ülemiste AS juhatuse esimees Gert Jostov usub, et büroopindade turg on majanduse elavnemise tõttu tõusnud uuele elule ning vaikselt kasvava nõudluse tingimustes võib A-klassi büroopindade aastane hinnatõusu ulatuda 15 protsendini.

Majanduskriisi esimene laine on üle Eesti rullunud ja muutunud möödanikuks. Nüüdsest paistab ettevõtete aktiivsus olema suurest ehmatusest üle saanud. Ettevõtted teevad taas investeeringuid, et suurendada tootmisvõimsust; tekivad uued ärid. Julgemad on olemasolevaid ruumide ressursse ammendamas ja mõtlevad laienemisplaanidele. See kõik nõuab täiendavat büroopinda.

Olemasolevad pinnad on täitumas, alustatud on vaid väga üksikute uute büroohoonete rajamisega. Kunagised tühjad büroopinnad on täna täis rõõmsat sagimist, vakantsused on normaaliseerunud. Näiteks oleme Technopolis Ülemiste vakantsuse hoidnud 5% suurusjärgus. See annab vajadusel võimaluse pindade vahel manööverdamiseks ja ettevõtete liikumiseks.

Ukse taha oleme pidanud jätma mitmeid üürnike, kellele täna sobivat pinda pakkuda ei ole. Üks praegustest vähestest büroohoonete arendustest ongi Technopolis Ülemistesse rajatav Lõõtsa 8, kuhu tuleb 24 000 m² uhiuut büroopinda. Nurgakivi on saamas selle kompleksi esimene etapp, kus pinda on 7000 m².

Sobivate pindade puudumise tõttu üürnike uste taha jäämine on tänase Tallinna terviklik probleem. Uute pindade turule tulemine võtab aega ja survestab hindu liikuma ülespoole. Hindade tõusu soodustab üldine hinnatasemete tõus kõikides majandussektorites.

Samuti on oluliselt kallinemas uute büroohoonete ehitushinnad. Hindade tõusu soosib ka fakt, et tänane büroode hinnatase on veel mõjutatud majanduskriisi ajal allalastud hindadest ehk on ebamõistlikult madalal tasemel. See tähendab, et olukorra normaliseerumise nimel peavad hinnad allasurutud tasemelt ülespoole liikuma.

Raske on uskuda, et büroode üürihinnad jäävad kriisiaja tasemele. Üldist hinnatõusufooni arvestades võib büroode hinnatõusuks prognoosida aastases perspektiivis 5-15%.

Masu ajal konkureerisid büroodekompleksid selles, kes teenib madalale surutud üürihindade tingimustes vähem kahjumit. Täna on üldine majanduskeskkond Eestis taas end jalgele upitamas. See tähendab büroopindade jaoks nõudluse kasvu ja majanduspendli liikumist tagasi normaalsuse suunas. Elu paratamatusena tähendab normaalsusesse tagasi jõudmine allasurutud hindade vähemalt mõningast tõusu.

 

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785