Pakkumishinna tõus suurendab kauplemisruumi

Maaklerite eurohindade ülespoole ilusaks korrigeerimine ei tähenda tehingute hinnatõusu, vaid kauplemisruumi lisandusmist.

Eesti elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks on peale pikka-pikka horisontaalliikumist teinud kiire hüppe tõususuunas. Tänase seisuga näitab indeks 62,8 punkti taset, mis siiski on aastatagusest veel 1,7% allpool.

Absoluutnumbris tähendab see, et Eesti keskmise elamispinna pakkumishind on portaali KV.EE andmetel täna 825 €/m2. Aasta tagasi küsisid kinnisvaramüüjad elamispinna ruutmeetri eest 839 €.

Viimaste nädalate hüpe pakkumishindade indeksis ei tähenda äkilisi muutusi kinnisvaraturul. See tähendab, et müüki on tulnud järjest uusi korterelamute arendusi, mis keskmist hinnataset kergitavad.

Samuti on talveunest ärganud vähemusinad maaklerid, kes automaatse ümardamise tõttu “koledaks” muutunud eurohinnad taas “ilusaks” muudavad ja neid selle käigus pigem ülespoole korrigeerivad.

Elu näitab, et napi tehingutearvu tingimustes on endiselt klient ehk kinnisvaraostja kuningas. See tähendab, et hindade ülespoole ümardamise trikk ei tähenda mitte tehingute hinnatõusu, vaid pigem ikka kauplemisruumi laienemist, mille võrra on osaval ostjal küsitud hinda võimalik alla saada.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed